banner29

Washington post uyardı: Milyarlarca insan birkaç yıl içinde enfekte olabilir

Washington post bugünkü yazısında milyarlarca insanın enfekte olabileceğini ve koronavirüs aşısının en az bir yıldan daha uzun sürebileceğini bildirdi.

Gündem 29.03.2020, 18:02
Washington post uyardı: Milyarlarca insan birkaç yıl içinde enfekte olabilir

Bu salgına üç ay kala, bilim adamları yeni koronavirüsü anlamaya çalışıyorlar. Örneğin, bu virüs kadar korkunç olduğunu hayal edilebilecek en kötü virüs olmadığını biliyorlar. Virüsün neden olduğu hastalık olan Covid-19, kızamık kadar bulaşıcı değildir ve çok tehlikeli olmasına rağmen, enfekte olmuş bir kişiyi hemen öldürmüyor,ebola kadar olası değildir.

Ancak SARS-CoV-2'nin kritik, calamitous bir özelliği var. Geçen yılın sonlarında bir hayvan konakçısından insan nüfusuna bulaştığında, hiç kimsenin bağışıklığı yoktu. Bu nedenle, yeni koronavirüs, etrafta dolaşan sert bir grip türüyle karşılaştırılamaz.

Dolaşımdaki çoğu viral bulaşma, en azından kısmi bağışıklığı olan insanlar şeklinde engellerle karşılaşır. Ancak bu koronavirüs bir buldozer gibidir, yolundaki herkesi düzleştirebilir.

Virüs insanları enfekte olduğunda, hemen hastalanmazlar. Araştırmacılar, semptomlardan önceki inkübasyon süresinin ortalama olarak beş gün olduğuna belirtiyor. Hastalık örüntüsünü incelerken, epidemiyologlar, insanların virüsü atmaya başladıkları - potansiyel olarak başkalarını hastalandıran - semptomların öncesinde dehşet verici keşifte bulundular. Böylece virüsün gizli bulaşma riski vardır.

SARS 10 hastanın yaklaşık 1'ini öldürdü. Ancak SARS enfeksiyonu olan insanlar zaten hasta olana kadar virüsü atlatamadı ve kurbanlar tipik olarak hastaneye kaldırıldı. SARS, dünya çapında yaklaşık 8.000 enfeksiyon ve 774 ölüme neden olduktan sonra enfekte oldu

Bu bulaşıcı bir virüs olduğundan, dünya nüfusunun büyük bir kısmı, milyarlarca insan, önümüzdeki birkaç yıl içinde enfekte olabilir. Güvenli ve etkili bir aşı geliştirmek için çabaların bir yıl veya daha fazla sürmesi muhtemeldir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?