“Ya Şükran! Ya Hüsran!”

Haftalık cuma yazılarıyla okuyucularına ışık tutan ilahiyatçı-yazar Şevki Yılmaz, 'Ya şükran! Ya hüsran' başlıklı yazısıyla şükrün önemine vurgu yapan bir yazı kaleme aldı.

“Ya Şükran! Ya Hüsran!”

İlahiyatçı-yazar Şevki Yılmaz, haftalık cuma yazısında nimet ve külfet dengesi arasındaki ince çizgiyi, lütfedilen ve elde edilen nimetlerin ya şükrünü yaparız ya da hüsrana uğrayanlardan oluruz vurgusuyla izah etti.

İşte Yılmaz'ın söz konusu yazısı:

Allah’ımızın (cc) üzerimizdeki nimetleri artıkça azan ve geçmişi unutarak nankörlük yapan fert, aile ve toplumlar, her zaman hüsrana mahkûmdur! Tarih, nimetlere nankörlük eden kavimlerin ibretlik örnekleriyle doludur!

Ana Hayat Yasamız Kur’an-ı Kerim’in Rahman Suresinde 31 defa tekrar edilen" Ey insanlar! Rabb’inizin sayısız nimetlerinden hangi birini yalan sayıp inkâr edebilirsiniz?” ve “Gerçekten insan, Rabb’inin nimetlerine karşı, kesinlikle çok nankördür!( Adiyat Suresi 6)?” ilahi uyarılarına rağmen, Rezzak olan Allah’u Teala’nın sayısız nimetlerine teşekkür etmesi gereken birçok kulun azdığına ve şükrü unuttuğuna hep beraber şahid olmaktayız!

Bizleri yoktan vareden! Varlığından haberdar eden! Sayısız nimetler lütfeden ve tüm bunların hesabını büyük mahkeme gününde, Tekasür Suresi’nin son Ayet-i celilesinde buyurduğu gibi: ‘’Sümme letüs’elünne yevme izin anin naim’’ düsturu ilkesiyle ‘’Sonra o gün, her nimetten sorguya çekileceksiniz!’’ diyerek, bizleri uyaran ve bir nefes kadar yakın olan ölüme ve ahiretin gümrük kapısı kabir evine hazırlık yapmamızı emreden Rabb’imize Şükretmek; dil ve kalple teşekkür ve verdiği Din, can, akıl, sıhhat, nesil, mal, makam, vatan gibi nimetlerin gereğini yerine getirmektir!

İnsan olma nimetinin şükrü; itirazsız Allah’a kulluk!

Aklın şükrü; Namaz!

Malın Şükrü; Zekât, Hac, İnfak vs.!

Sağlığın şükrü; Oruç!

Makamların şükrü; tüm mahlûka hizmet!

Can, nesil ve Vatan vs. nimetlerinin şükrüde; ticaretle, İlimle ve gerekirse can ile Cihad’dır!

Ölümüne kadar hiçbir şeyle tatmin olamayan Nefislerimizi, Kabir evimize girdiğimizde toprağın doyuracağını bile bile, nasıl oluyorda Allah’a Kulluk şükrünü ve İnsanlara teşekkürü unutabiliyoruz!?

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2018, 18:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5