Yeni Anayasa Mahkemesi Başkanı belli oldu

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan yeniden AYM Başkanı seçildi.

Yeni Anayasa Mahkemesi Başkanı belli oldu

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın görev süresi 10 Şubat’ta sona erecekti. Kanuna göre Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın görev süresinin dolma süresinden 2 ay içerisinde yeni başkanın belli olması gerekiyordu. 19 üyesi bulunan AYM Genel Kurulunda bir üyenin 9 oy alması başkan seçilebilmesi için yeterliyken dün gerçekleştirilen ilk tur seçimlerinde hiçbir üye 9 oy sayısına ulaşamadı. En çok oyu görev süresi dolacak olan Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan 7 oyla alırken onu 6 oyla Rıdvan Güleç takip etti.

YENİ ANAYASA MAHKEMESİ BAŞKANI KİM OLDU?

Dün Başkanlık seçiminde yeterli oy toplanamadığı için seçim maratonu bugün de devam etti ve Yeni Anayasa Mahkemesi Başkanı yeniden Zühtü Arslan seçildi. Kanuna göre Anayasa Başkanı Zühtü Arslan’ın görev süresi 4 yıl.

ZÜHTÜ ARSLAN KİMDİR?

55 yaşında olan Zühtü Aslan 1964 yılında Yozgat’ta dünyaya geldi. 1987’de Ankara Üniversitesi’nin Kamu Yonetimi Bölümü’nden mezun olan Arslan, doktorasını İngiltere’nin Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. Arslan, 2002'de doçent, 2007'de ise profesör unvanını aldı.
Zühtü Arslan’ın Anayasa hukuku, hukuk-siyaset ilişkisi ve siyaset felsefesi, İnsan hakları, gibi alanlarda çeşitli ulusal ve uluslararası akademik dergilerde makaleleri yayımlandı. Arslan, 2000-2003 yıllarında Bilkent Üniversitesinde "Turkish Public Law", 2003-2009 yıllarında da Başkent Üniversitesinde "Hukuk ve Siyaset" dersini verdi. ABD Yüksek Mahkemesi Kararlarında İfade Özgürlüğü adlı bir derleme eseri olan Arslan’ın aynı zamanda Anayasa Teorisi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde Din Özgürlüğü ve Türk Parlamento Tarihi 1957-1960 adlı kitapları da bulunmaktadır

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2019, 14:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5