banner29

Yeni CHP 'Yeniden SHP' mi?

CHP'li yazar Tahir Çalgüner habervakti.com'a yeni bir yazı paylaştı...

Gündem 27.02.2020, 16:45
Yeni CHP 'Yeniden SHP' mi?

Kemalist kimliğiyle ön plana çıkan CHP'li yazar Tahir Çalgüner "Yeni CHP 'Yeniden SHP' mi?" başlıklı yazısında CHP'de yapılacak seçimler hakkında önemli çıkarımlarda bulundu.

İŞTE ÇALGÜNER'İN O YAZISI

YENİ CHP: "YENİDEN SHP" Mİ ?

Ankara İl başkanlığı seçimlerinde, Kılıçdaroğlu'nun  takdir ettiği Tek adayın karşısında "tek başına" aday adayı olan CHP kökenli  Ayhan Yalçınkaya"nın aday olabilmesi için bile yeterli imzanın delege topluluğu tarafından verilememesi son derece düşündürücü. SHP'ci Ali Hikmet Akıllı"nın il başkanı olması ise partideki başkalaşımın  boyutlarını göstermesi açısından da  bir o kadar manidardır.

Bilinçli Kemalist-Alevi partililerin bile, parti tabanından ve yönetiminden uzaklaştırıldığı bir düzenekte;  "Kemalizm'e paralel bir  sosyal demokrat "Paralel Parti Yapılanması" (PPY) ve kadrolaşmasını hedefleyen Kılıçdaroğlu'nun buna mukabil, İl başkanları ve Belediye başkanlarını da ağırlıklı olarak bu itaatkâr kadrodan seçmemesi veya seçtirmemesi de düşündürücü.!

Atatürk'ün, CHP içine özenle sokmadığı ve tehlikeli gördüğü hatta yasakladığı, gayri millici-3.Dünya kategorisindeki bir Alman "sosyal demokrasi" doktrinine sahip çıkılması ve Sosyalist Enternasyonel'in bir  şubesi olması bu çağda ne anlama geliyor?

"CHP, sosyal demokrat bir parti olmazsa kapatılmalıdır " diyen zihniyetin şimdilerde aynı merkez tarafından 10 Aralık hareketi olarak parti üst yönetimine konuşlandırıldığını  da unutmayalım.

Bu çakma söylemi,  Kemalist 6 oka yeğleyip  açıkça partinin ideolojik frekansı ve partinin kılçal damarlarına kadar  Delege  profili ile oynandığı bir süreçte;  bu paralel parti yapılanması kalkışmasına bilerek yada bilmeyerek hizmet-icazet eden partinin yeni üyelerinin ve kantarın topuzunu kaçıran seçilmiş delegelerin artık farkında olması gerekir. 

Genel seçim geliyor demez. Gelir!

Delegen affeder ama CHP seçmeni affetmez. Kemalistler ise hiç affetmez.

Kemalizm; çakma bir "Sosyal demokrasi" manzumesinin üzerine sürülen bir krema değildir. Atatürk'ü tarihi bir "yadigara" dönüştürüp eş zamanlı olarak ideolojisine ihanet etmek tabanda ters teper. 6 okun içinde "Demokrasi" okunu göremeyenlere de; okların ucuna değil, okların gösterdiği yere bakmalarını, Sosyaliteyi ise bizatihi  kendilerinde ve parti içi demokrasi anlayışlarında aramalarını ve aynaya bakmalarını tavsiye ederim.

Onun içindir ki;  kendi kedimi  YSHP' nin bahçesine bırakan ve Kılıçdaroğlu'nun trafoda yaşayan hırçın kedisi Şero'yu ayartması talimatını veren de benim.

Bakalım... Yakında Kılıçdaroğlu'nun bu izdivaca ve yeni dünürüne takınacağı tavır ne kadar sosyal ve bir o kadar da demokratik olacak? Göreceğiz.

Umarım Şero'yu da partiden ihraç etmez.

Ve 28 Mart tarihindeki  tavşan adaylar Genel Kurultayında bu yapısal ideolojik konular da adaylarca gündeme getirilir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?