banner29

Yeni "İstihdam Kalkanı" paketinin detayları belli oldu!

Normalleşme sürecinde Yeni İstihdam Kalkanı paketinin detayları belli oldu. Bugün açıklanması beklenen İstihdam Kalkanı Paketi ile salgınla getirilen işten çıkarma yasağı 3 ay daha uzatılması gündemde. Ücretsiz izne çıkarılan işçilere nakit desteği de 3 ay daha sürecek. Kısa çalışma ödeneğinin de model değişikliğiyle sürmesi bekleniyor.

Gündem 09.06.2020, 15:25
Yeni "İstihdam Kalkanı" paketinin detayları belli oldu!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından hazırlığı duyurulan istihdam paketinin Kabine toplantısında ele alındıktan sonra bugün açıklanması bekleniyor.

Buna göre, işverenlerin de talepleri doğrultusunda kısa çalışma ödeneğinin süresi uzatılacak. Kısa çalışma ödeneği bir yıl içinde en fazla 3 ay süreyle verilebiliyordu. Kısa çalışma ödeneğinin mevcut yapısı da değiştirilecek.

Salgın döneminde getirilen işten çıkarma (sözleşmenin feshi) yasağı da uzatılacak. Bu yasağın süresi 16 Temmuz'da doluyordu. İlgili yasal düzenlemede Cumhurbaşkanı'na bu süreyi uzatma yetkisi verilmişti.

ÜCRETSİZ İZNE ÇIKANLARA DESTEK SÜRECEK

Yine salgın döneminde getirilen ücretsiz izne çıkarma hakkı kapsamında sözleşmesi feshedilmeden ücretsiz izne çıkarılanlara verilen 1170 TL sosyal destek sürdürülecek.

İstihdamı koruma yanında istihdamı artırmaya yönelik olarak da bir dizi teşvik üzerinde çalışıldığı haberde yer aldı.

Buna göre, gençlerin ve 50 yaş üstü kişilerin istihdamını kolaylaştırmak için esnek çalışma imkanı sağlanacak. Bu kişilerle süreli iş sözleşmesi yapılması kolaylaştırılacak, haftalık çalışma saatinde esneklik sağlanacak.

Kayıtdışılıkla mücadele kapsamında, kayıt dışı çalıştırılanlar sigortalı olarak istihdam edilirse bu kişilere teşvik verilecek.

İşten çıkarma yapan işletmeler, yeni istihdam yaparlarsa teşvik alacaklar.

İstihdamı koruyan, işten çıkarma yapmayan işletmelere de teşvik verilecek.

Bu arada, getirilecek teşviklerin sigorta prim ve vergi teşviki yönünde olacağı, teşvik olarak verilen kısmın İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanması üzerinde durulduğu öğrenildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?