banner30

banner29

Yerli ilaç fabrikasında başörtüsü yasağı!

Öğretmenlerinin ricasıyla otistik oğluyla birlikte okul gezisine katılan başörtülü olduğu belirtilen Hatice Ünsal, “İçeri alınmayınca kendimi cüzzamlı gibi hissettim.” diyor.

Gündem 05.03.2008, 05:04 31.07.2019, 16:57
Yerli ilaç fabrikasında başörtüsü yasağı!

Öğretmenlerinin ricasıyla otistik oğluyla birlikte okul gezisine katılan hatice Ünsal, "İçeri alınmayınca kendimi cüzzamlı gibi hissettim." diyor.

Abdi İbrahim İlköğretim Okulu öğrenci ve öğretmenleri, okullarını yaptıran Abdi İbrahim İlaç Fabrikası’na bir okul gezisi düzenledi.

Öğretmenin ricası üzerine 11 yaşındaki otistik öğrenci Enes de geziye annesi Hatice Ünsal ile birlikte katıldı. 28 Şubat 2008 günü yapılan geziye katılanlar içeriye girerken, başörtülü olduğu gerekçesiyle otistik Enes’in annesi Hatice Ünsal içeri alınmadı. Fabrika müdürü olduğunu söyleyen görevli, Hatice Ünsal’a ‘başörtüsünü çıkarması’ şartıyla kendisini içeriye alacağını söyledi. Teklifi reddeden Hatice Ünsal, oğluyla birlikte fabrika binasının önünde kalakaldı. Duruma oldukça içerleyen Hatice Ünsal, sinirini 15 yıllık genel cerrah olan eşi Ramazan Ünsal’dan çıkardı. Eşini arayan Hatice Ünsal, “Senin yerli diye hep ilaçlarını yazdığın firma başörtülü diye beni içeri almadı. Yazıklar olsun sana.” şeklinde konuşuyor.

Evlilikleri boyunca eşinden duyduğu en ağır sözlerle irkildiğini söyleyen genel cerrah Ramazan Ünsal, “Eşime güvendiğim halde çocuğumun öğretmenine de sorup çek ettim. Maalesef aynen böyle olmuş.” dedi. Yıllarca milletin parasının yabancı şirketlere gitmemesi için diğer hekim arkadaşları gibi Abdi İbrahim firmasının ilaçlarını reçeteye yazdığını anlatan Ünsal, “Bana yazıklar olsun.” diyor.

Neredeyse günün 24 saatini otistik çocuğuyla birlikte geçiren anne Hatice Ünsal, 120 kişilik heyet içinde oğluyla birlikte dışarıda kalarak bir travma yaşamış. Ünsal, o anda kendini cüzzamlı gibi hissettiğini söylüyor. Ailesi, neden fabrikaya alınmadıklarını, hak etmedikleri dışlanma ve horlanmaları Enes’e anlatamıyor. Enes ve annesi Hatice Ünsal kapıda kalırken geziyi düzenleyenler de bu ayrımcılığa karşı seslerini çıkarmadı. Abdi İbrahim şirketindeki yöneticilerden birinin eşi Abdi İbrahim İlköğretim Okulu’nda da öğretmen. Geziyi organize eden de aynı kişi. Hatice Ünsal’ın içeriye alınmama olayına tepkisi, “Ben de biliyorum bunlar içeriye başörtülü almıyorlar.” şeklinde olmuş. Abdi İbrahim şirketi yetkilileri ise Hatice Ünsal ve oğlu Enes’in grupla birlikte fabrikayı gezemediğini kabul ediyor. Ancak bunun Hatice Ünsal’ın tercihi olduğunu, başörtüsü yasağı uygulamadıklarını savunuyor.

Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?