banner29

Yılanın başı Irak'ın kuzeyinde!

Genelkurmay Başkanlığı görevini Yaşar Büyükanıt, terör örgütü üzerindeki baskının artarak devam etmesinin örgüt üzerinde "Ölümcül" bir etki oluşturabileceğini vurguladı.

Gündem 29.08.2008, 00:24 17.02.2020, 14:33
Yılanın başı Irak'ın kuzeyinde!

Genelkurmay Başkanlığı görevini Orgeneral İlker Başbuğ'a devreden Orgeneral Yaşar Büyükanıt, terör örgütü üzerindeki baskının artarak devam etmesinin terör örgütü üzerinde "ölümcül" bir etki yaratabileceğini, terör örgütünün bu noktaya geldiğini belirterek, "Yılanın başı Irak'ın kuzeyinde, kuyruğu da ülkemizin içindedir. Yılanın başını ezmeden kuyruğunu koparmamızın çok fazla bir faydası da yoktur" dedi.

Büyükanıt, devir-teslim töreninde yaptığı konuşmada, terörle mücadelede başarıya ulaşabilmek için mücadelenin hukuki esaslar çerçevesinde yürütülmesinin olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Ancak bu hukuki esasların zorlaştırılması, terörle mücadeleyi zafiyete uğratıyor. Hukuk sistemimizi çağdaş standartlara ulaştırmamız elbette ki gereklidir ancak bunun terörle mücadelenin bir sorunu olarak karşımızda olmaması lazım. Orgeneral Işık Koşaner'in Jandarma Genel Komutanlığı'nı devir-teslim töreninde bu konuda söylediklerine katılıyorum."

Bu konuda Erzincan'da yaşanan bir olayı örnek gösteren Orgeneral Büyükanıt, bir kamyon kasasında terörist olduğu istihbaratı alan güvenlik güçlerinin gizli bölmeleri arayamaması sonucunda kamyondaki teröristlerin ateş açtığını ve olayda şehit verildiğini anlattı.


Konuşmasında Doğu Akdeniz'deki gelişmelere de değinen Büyükanıt, Doğu Akdeniz'de petrol yataklarının araştırılması ve işletilmesine, deniz yetki alanlarının genişletilmesine yönelik çabaları endişeyle izlediklerini dile getirdi. Büyükanıt, "Bu çabalar hayata geçirildiği takdirde Türkiye güneyde, Doğu Akdeniz'de Antalya Körfezi'ne hapsolma tehlikesiyle karşı karşıya kalır" diye konuştu.

Her ulusun kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmesini saygıyla karşılamak gerektiğini kaydeden Büyükanıt, "Türkiye'yi ana kıtasına kapatma girişimleri karşısında Türkiye'nin de çalışmaları olduğu bilinmelidir, ki vardır" dedi.

Büyükanıt, Akdeniz'deki ekonomik sahalar konusunda ulusal dönüşüm alt tabanının oluşturulması için gayret sarf edilmesi gerektiğini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?