banner29

Yunan medyasından 'Türkiye bizimle dalga geçiyor' çıkışı!

Türkiye'nin yayımladığı son NAVTEX'leri sayfalarına taşıyan Yunan medyası, "Ankara bizimle dalga geçiyor" ifadelerini kullandı.

Gündem 16.01.2021, 17:13
Yunan medyasından 'Türkiye bizimle dalga geçiyor' çıkışı!

Türkiye 11-14 Ocak arasında, Ege ve Doğu Akdeniz'de yapılacak atış ve askeri eğitimler için farklı sahalarda, toplam 9 yeni NAVTEX mesajı yayımlamıştı. Eğitimler Kuzey Ege, Marmaris ve Antalya açıklarında gerçekleştirilmişti.

Türkiye'nin NAVTEX kararlarını değerlendiren Yunan medyasından Pentapostagma, bu adımların "kışkırtıcı" olduğunu belirtti. Yunanistan ile Türkiye arasında gerilimin artmasıyla Türk tarafının "NAVTEX yağmuru" başlattığını belirten gazete, "Ankara bizimle dalga geçiyor" ifadelerini kullandı.

Pentapostagma gazetesi ayrıca, Türkiye'nin haddini aştığını, Ege Denizi'ndeki bazı bölgelerde Aralık ayına kadar tatbikat yapmayı planladığını iddia etti.

Yunan diplomat: Türkiye'nin hamlesi dengeleri altüst etti

NATO'DAKİ İSTİKŞAFİ GÖRÜŞMELER BAŞLIYOR

Atina yönetiminin katılmaması nedeniyle bir süredir gerçekleştirilemeyen Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz konusunda ayrıştırma usullerinin ele alınacağı görüşmelerin, gelecek hafta yeniden başlaması planlanıyor.

NAVTEX NEDİR?

NAVTEX, denizcilere, meteoroloji tahminleri, seyir bilgileri, aciliyet, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar hakkında bilgi veren haberleşme cihaz sistemidir. Ülkelerin Deniz Kuvvetleri, yapacağı eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden duyurarak bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

KAYNAK: HABER7

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?