banner29

Yunanistan 9 DHKP-C'liyi serbest bıraktı

Yunanistan'da DHKP-C suçlaması ile yargılanan 9 kişi beraat etti. Sanıkların 6'sına para cezası verildi.

Gündem 15.05.2019, 17:26 15.05.2019, 18:30
Yunanistan 9 DHKP-C'liyi serbest bıraktı

Yunanistan'da mahkeme, Kasım 2017'de yakalanan DHKP-C ile iltisaklı olduğu ileri sürülen 9 kişinin 'terör örgütü üyesi olmak' suçlamasından beraatine karar verdi. 

Başkent Atina'da çeşitli evlere düzenlenen baskınlarda yakalanarak tutuklanan 9 kişinin davası Atina Üç Üyeli Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 

Mahkeme, tüm sanıkların 'terör örgütüne üye olmak' ve 'silah ve patlayıcı madde bulundurmak' suçlarından beraatine karar verdi.

Öte yandan, sanıklardan 6'sı 'hafif silah ve maytap bulundurmak' ve 'sahte evrak' suçlarından 2 yıl 7 ay hapis ve para cezasına çarptırıldı. Söz konusu kişilerin 5'inin cezası tecil edildi.

Sanıklar arasında, 2013'te AK Parti Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığı saldırılarının faili olan, ardından mühimmat yüklü bir botun Sakız Adası'ndan Türkiye'ye geçirilmesine ilişkin Yunanistan'da yakalanan Hasan Biber'in cezası ise tecil edilmeyerek para cezasına çevrildi. 

TÜRKİYE'NİN İADE TALEBİ REDDEDİLMİŞTİ

Kasım sonunda Atina'da üç hücre evine düzenlenen operasyonla yakalanan sanıklar 'patlayıcı madde ve silah bulundurmak', 'terör örgütü üyesi olmak' ve 'sahte belge bulundurmak' suçlamalarıyla tutuklanarak mahkemeye çıkarılmıştı.

Terörle mücadele ekiplerinin operasyonunda, bomba yapımında kullanılan malzemeler, patlayıcı madde ve sahte kimlik de ele geçirilmişti.

Türkiye, sanıkların  iadesini talep etmiş, ancak Yunan yargısı iade taleplerini reddetmişti.

Yunan basınındaki haberlerde, sanıkların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Aralık 2017'deki ziyaretinde saldırı hazırlığı içerisinde olduklarına yönelik bulgular bulunduğu ifade edilmişti. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?