banner29

Yunanistan'ın tehditlerine sert cevap! 'Karşılığını veririz...'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan'ın Libya üzerinden yapmış olduğu tehditler hakkında açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, "Bir ülkeyi tehdit etmek doğru mu? Bu gizli saklı bir şey değil. Büyükelçini sınır dışı edeceğim dersen Libya böyle bir duruma boyun eğmez. Adam gibi isteselerdi Libya da verirdi biz de verirdik. Düşmanca tavır devam ederse karşılığını veririz" dedi.

Gündem 06.12.2019, 15:39
Yunanistan'ın tehditlerine sert cevap! 'Karşılığını veririz...'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz'le ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye ve Libya arasında imzalanan anlaşma Yunanlıları çileden çıkardı. Yunanistan hükümeti Libya'ya karşı Avrupa ülkelerini kışkırttı. NATO zirvesi sonrası Yunanistan Libya büyükelçilerinin sınır dışı edileceğini açıkladı. Bütün bu gelişmelerin ardından Türkiye Libya ile yapılan anlaşmanın uluslararası hukuka uygunluğu konusunda dünyaya restini çekti.

Son olarak Mevlüt Çavuşoğlu, NATO'daki gelişmeler ve Yunanistan-Libya meselesi hakkında önemli konulara değindi.

NATO'DA TAVİZ VERİLDİ YORUMLARINA TEPKİ

Dörtlü Zirve samimi bir ortamda çok faydalı bir toplantı oldu. İkinci toplantı şubat ayında İstanbul'da gerçekleştireceğiz. NATO'da Türkiye taviz verdi yorumları doğru değil.

LİBYA İLE YAPILAN TARİHİ ANLAŞMA

İki tane anlaşma imzaladık. Bir tanesi güvenlik iş birliği anlaşması. Uluslararası hukuka uygun bir anlaşma. Doğu Akdeniz'de biz başından beri hep şunu söylüyoruz. GKRY hariç bu konuda ikili ya da çok konulu anlaşmalara hazırız ama bazı ülkeler tek taraflı adımı ve Türkiye'yi eleştirmeyi tercih ettiler. Biz bölgede iş birliğinden yanayız.

YUNANİSTAN'IN LİBYA BÜYÜKELÇİSİNİ SINIR DIŞI ETME KARARI

Bir ülkeyi tehdit etmek doğru mu? Bu gizli saklı bir şey değil. Bizim meclisimizden geçen bir zaptın gizli kalması mümkün mü? Libya'ya telefon açıp da o belgeyi bana göndermezsen büyükelçini sınır dışı edeceğim dersen Libya böyle bir duruma boyun eğmez. Adam gibi isteselerdi Libya da verirdi biz de verirdik.

Biz Yunanistan'la iyi ilişkiler geliştirmek istiyoruz. Bize karşı düşmanca tavırlar olursa karşılığını veririz.

NİKOS DENDİAS: 72 SAAT SÜRE

Türkiye'nin Libya ile yaptığı sınır anlaşmasının ardından Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Libya'nın Atina Büyükelçisi'nin Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, Yunan hükümetinin bu konudaki kararının kendisine bildirildiğini ve ülkeyi terk etmesi için 72 saat süre tanındığını açıkladı.

Kararın, Yunanistan'ın Trablus hükümetine karşı hoşnutsuzluğunun ifadesi olduğunu belirten Dendias, bu adımın Libya'nın Yunanistan'ın koyduğu kurallara riayet etmemesi nedeniyle atıldığını söyledi.

Dendias, sınır dışı kararının Libya ile diplomatik ilişkilerin kesilmesi anlamına gelmediğine dikkati çekti.

TBMM'DEN LİBYA ANLAŞMASINA ONAY

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki kararlı duruşu tüm dünyada büyük yankı bulurlen, tarihe geçen bir hamle daha geldi. Son dakika gelişmesine göre, TBMM Genel Kurulunda, Türkiye ile Libya Arasında Akdeniz'de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi kabul edildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?