banner30

banner29

'Yunanistan, sadece şov yapıyor. Türkiye’ye saldıramaz'

Türkiye’nin Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri sonrası bir de Libya ile “deniz yetki alanları sınırlandırmasına dair mutabakat” yapmasıyla çıldıran Yunanistan, Libya elçisini kovup, Girit’teki S-300’leri aktif hale getirdi ve adaya asker yığdı. Güvenlik uzmanları, “Yunanistan, sadece şov yapıyor. Türkiye’ye saldırmaya cesaret edemez” dedi.

Gündem 09.12.2019, 13:51 09.12.2019, 14:11
'Yunanistan, sadece şov yapıyor. Türkiye’ye saldıramaz'

Türkiye’nin Akdeniz’de yürüttüğü sondaj faaliyetlerinden rahatsız olan Yunanistan hükümeti, Ankara ile Libya arasında imzalanan tarihi mutabakat sonrası neye uğradığını şaşırıp, skandal adımlar atıyor. İmzalanan anlaşmanın metnini vermeyen Libya elçisini kovan Yunanlılar, Girit adasında Rusya’dan aldıkları S-300 Hava Savunma sistemlerini aktif hale getirip, adaya asker yığmaya başladı. ASSAM Güvenlik ve Strateji Uzmanı emekli Albay Ersan Ergür ve Terör Uzmanı Dr. İmbat Muğlu, yaşananları Akit’e değerlendirdi.

“TEHDİT OLAMAZLAR”

Türkiye’nin adı konulmamış bir 3. Dünya Savaşı verdiğini söyleyen emekli Albay Ersan Ergür, “Türkiye ve Yunanistan’ın güç dengesini kıyasladığımız zaman Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı bir tehdit oluşturması söz konusu değil. Bugün bütün dünya Türkiye’nin Suriye’de yaptığı harekatlarda kullandığı yerli silahları konuşuyor. Birçok uzman teknolojik olarak Yunanistan’ın Türkiye’yi yakalaması için 30 yıl çalışması gerektiğini ifade ediyor. Yunanistan’ın kendi uzmanları bile bunu kabul ediyor. S-300’leri aktif hale getirmesi, adaya asker göndermesi sadece psikolojik harp tekniğidir. Türkiye artık ABD, Çin, Rusya, İngiltere gibi dünyanın süper gücü olarak kabul edilen ülkeleri kendine muhatap olarak görüyor. Türkiye bu ülkeleri bile Suriye’de dize getirdi. Yunanistan Savunma Bakanının ‘Güçlü ve haklı müttefiklerimiz var ve bize ekstra güç veriyorlar’ gibi ifadeleri var. Yunanistan ABD’ye, Fransa’ya ya da diğer Avrupa ülkelerine çok güvenmemeli. Geçmişte Yunanistan, Kıbrıs’a el attı, Türkiye istediğini yaptı. Kardak da unutulmamalı” dedi.

AB’YE YARANIYOR

Yunanistan’ın bu hamlesinin tamamen AB’den aldığı talimatlar doğrultusunda olduğunu vurgulayan Terör Uzmanı Dr. İmbat Muğlu ise, “Türkiye’nin Libya ile yaptığı anlaşmadan sadece Yunanistan rahatsız değil. Bütün AB ülkeleri rahatsız. Bu, hiç kimsenin beklemediği bir hamleydi. Geçmişte Kardak krizi de dünyayı şaşkına çevirmişti. O operasyondan sonra Yunanistan geri adım atmıştı. Bugün yine aynısı olur. Yunanistan’ın İstanbul’un yarısı kadar nüfusu var. Bizim teknolojimiz, askeri gücümüz, silah gücümüz Yunanistan’dan kat kat fazla. Yunanistan yaptıklarıyla AB’nin gözüne girmeye çalışıyor. Yunanistan bize hiçbir zaman karşılık veremez. Silahla güç gösterisi yapıyor. Bir nevi psikolojik harp uyguluyor. Ama bu hamleler Türkiye’yi etkilemez” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?