banner29

Yunanlara yapılan anketin sonuçları ortaya çıktı! 'Başlarına gelecekleri kabul ediyor mu?'

Yunanistan'da 'Ta Nea' gazetesi, Yunan halkının Türkiye ile yaşanan gerginliğe ilişkin yapılan kamuoyu araştırmasının sonuçlarını yayınladı.

Gündem 08.09.2020, 11:24
Yunanlara yapılan anketin sonuçları ortaya çıktı! 'Başlarına gelecekleri kabul ediyor mu?'

Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan Doğu Akdeniz gerilimi hız kesmeden devam ediyor. Son olarak Türkiye bölgede peş peşe Navtexler ilan ederek 6 Eylül'den 10 Eylül'e kadar sürecek "Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel Akdeniz Fırtınası Tatbikatı"nı başlatmıştı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Milli Savunma Üniversitesi Harp Okulları Diploma Alma ve Sancak Devir Teslim Töreni'nde yaptığı konuşmada "Yunan halkı muhteris ve kifayetsiz yöneticileri yüzünden başlarına gelecekleri kabul ediyor mu?" diye sormuştu.

Gelişmeler sonrası Yunan 'Ta Nea' gazetesi Yunan halkına Türkiye ile gerginliğin giderilmesi için "diyalog yoluna gidilip gidilmemesi" yönünde soru sordu. Türkiye'nin askeri gücünün farkında olan Yunan halkı, yöneticilerinin aksine yüzde 69,8 oranında 'evet diyaloğa gidilmeli' cevabını verdi.

Araştırmaya katılanların yüzde 63,7'si Türkiye ile gelecek dönemde ciddi bir olay yaşanması ihtimalinin yüksek veya orta derecede olduğunu ifade ederken, katılımcıların yüzde 34,5'i ihtimalin küçük olduğunu belirtti.

Yunan halkı, Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı "askeri imkanlarını kullanması gerekip gerekmediği sorusuna ise yüzde 49,2 oranında "kullanmalı veya muhtemelen kullanmalı" cevabını verirken, yüzde 47,1'i ise "hayır veya muhtemelen hayır" şeklinde cevapladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?