banner29

Zirve sonrası Ruslar çarpıcı açıklamalarda bulundu! "Savaşın eşiğinden döndük"

Rus basını dünkü tarihi zirveye ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya lideri Vladimir Putin arasındaki görüşmeyi değerlendirdi. K. Pravda gazetesi, “Putin ve Erdoğan Suriye savaşını bir kez daha durdurdu” derken, Kommersant gazetesi de “En önemlisi Rusya ile Türkiye arasında savaş olmayacak” dedi.

Gündem 06.03.2020, 11:36
Zirve sonrası Ruslar çarpıcı açıklamalarda bulundu! "Savaşın eşiğinden döndük"

Rus basını, dünkü Erdoğan-Putin arasındaki zirveyi değerlendirdi. K. Pravda gazetesi, “Putin ve Erdoğan Suriye savaşını bir kez daha durdurdu” derken, Kommersant gazetesi de “Ama en önemlisi Rusya ile Türkiye arasında savaş olmayacak” dedi.

Dünkü Moskova'daki Putin-Erdoğan zirvesinin yankılara bugünkü Rus basınına da yansıdı. Rusya basınında iki liderin teması sayesinde son dönemde kaygı yaratan Türk-Rus gerginliği ve Suriye'de çatışma riskinin ortadan kalkmasına vurgu yapıldı.

Bugün basında çıkan zirveye ait haberler:

K. Pravda gazetesi, “Putin ve Erdoğan Suriye savaşını bir kez daha durdurdu” başlıklı haberde, görüşmelerin başında taraflarım pozisyonlarının birbirinden çok uzak olduğu, ama altı saatin sonunda iki liderin beklenmedik şekilde medyanın karşısına anlaşma metni ile çıktıklarını yazdı.

Yazıda, daha önce Soçi'de benzer zorlu bir müzakerenin ardından benzer anlaşmanın imzalandığı hatırlatıldı.

Devlet gazetesi Rossiyskaya Gazeta ise, “Direkt görüşme” başlıklı haberde, iki liderin İdlib krizine çözüm buldukları alt başlığını kullandı Yazıda, “Rusya ve Türkiye Suriye'de durumu düzene kavuşturacak, yaşayanların acılarını sona erdirecek ve barış sürecini ileriye taşıyacak metne imza attı” denilerek iyimser bir bakış sergilendi.

Moskovskiy Komsomlets gazetesinde “Erdoğan Putin'den mühlet kopardı” başlıklı haberde, her şeye rağmen risklerin gündemde olduğu belirtildi ve “Kim ne zaman sınırı zorlayacak, zaman meselesi” denildi.

Nezavisimaya gazetesi ise, Erdoğan'ın Putin'i siyasi ilişkilerin 100'üncü yıldönümü vesilesi ile, Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısını yapmak üzere Türkiye'ye davet ettiğini yazdı.

Kommersant gazetesinde Kremlin muhabiri Andrey Kolesnikov'un kaleme aldığı yazıda, bu görüşmeden daha fazlasını beklemenin imkansız olduğunu belirterek, “Ama en önemlisi Rusya ile Türkiye arasında savaş olmayacak” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?