Güzel oyun, tatsız son

Fenerbahçe son haftalarda yakaladığı çıkışla beraber, son viraja umutlu dönmüştü. Alanyaspor karşısına da umutlu çıkan sarı-lacivertliler umduğunu bulamadı. Kritik mücadele 0-0 biterken, genç yazar Mert Cengiz kısır skorla biten mücadeleyi yazısına taşıdı. İşte o yazı.

Spor 30.04.2021 - 00:49 30.04.2021 - 00:49

Fenerbahçe, sÜPER lİG'İN 38.haftasında Alanyaspor'a konuk oldu. Zirve takibi için kritik bir mücadeleye çıkan sarı-lacivertliler Alanya'da 2 puan bırakarak, lider Beşiktaş'ın 5 puan gerisine düştü.

Genç kalem Mert Cengiz de bu akşam oynanan kritik mücadeleyi yazısına taşıdı.

İşte Cengiz'in o yazısı:                           

Fenerbahçe rakiplerinin kazandığı haftada, şampiyonluk yolunda en önemli ve en zorlu sayılabilecek maça Alanyaspor karşısında çıktı. Alanyaspor Süper Lige katıldı dönemden itibaren, lige renk katan, iyi top oynamaya çabalayan ve profesyonellik anlamında iyi yönetilen bir ekip durmunda. Kadro kalitesi itibariyle de, ligin vasat üstü bir takımı.

11ler ele alındığında Fenerbhaçe’de sakat Nazım yerine Gökhan, cezalı İrfancan yerin Mesut ile başlamayı uygun gördü Emre Hoca. Haricinde kadroyu bozmazken, bu durum özellikle Fenerbahçe’nin sağ kanadının işlevselliği anlamında sorun teşkil eden bir noktadaydı zira, iki futbolcudan sakatlıktan yeni çıktılar. Bence Mesut’la ilk 11’de başlamak yerine, hamle oyuncusu olması gerekliydi.

Karşılaşma beklendiği gibi mücadele gücü yüksek, dengeli bir şekilde başladı. Fenerbahçe’nin akınlarında Alanyaspor’un çok güzel alan kapattığını, orta sahadaki dinamik yapısıyla Fenerbahçe’nin pas imkanlarını epeyce zorlaştırdı. Üstelik, geçen maçta sıkıntı verdiğini gördüğümüz önde baskı yediğinde sık sık top kaybeden Fenerbahçe’de, yine aynı durum yaşandı. Harun kısa pasla değil uzun topla başlamak zorunda başladı. Sosa’ya da aynı şekilde ciddi bir pres yaptığını gördük. Bu da kurgulu bir oyun imkanı vermedi sarı lacivertlilere.

Bunun yanında Alanyaspor, topu kazandığında çok hızlı şekilde kaleye gitti. Bunda Fenerbahçe’nin ilk düşüncesinin ofans olması ve özellikle sağ kanatta henüz sakatlıktan dönen Gökhan ve Mesut’un bir arada yer alması oldu bence. O kanadı Davidson’un çokça zorladığını nitekim yarı sonunda Gökhan Gönül’e kartı aldırmayı başardı.

Alanyaspor,  topa sahip olma konusunda da Fenerbahçe’nin bir tık önüne geçti ama diğer maçlarına kıyasla ceza sahası içinde topla buluşma ve gol beklentisi oranları oldukça düşük kaldı. Buna rağmen sezonun en üst düzeyde mücadelesinin izlendiği maçlardan birisini izledik ilk yarı adına.

İkinci yarıya Fenerbahçe, Mert Hakan yerine Gustavo’yu oyuna alarak başladı. Bu konuda Emre Belözoğlu, çoğu kimsenin beklediği Mesut yerine, Mert Hakan’ı oyundan alması 10 kişi kalmasına rağmen, üç puan için oynayabileceğini gösterdi. Nitekim ikinci yarının ilk 10 dakikasında topu daha ileride tutan bir Fenerbahçe gördük. Fakat sonrasında Alanyaspor topun ve maçın kontrolünü ele aldı. 

Kalan dakikalarda Alanyaspor oldukça dominant bir oyun oynadı. 11-10 kaldıktan sonra, ilk yarıda topa hakim oyununu daha da bariz şekilde hucüm organizsyonlarını kurgulamaya başladı. İkinci yarı itibariyle yine bariz pozisyonlara girmekte zorlansa da, uzaktan şutlarla ve geçiş oyunlarında Fenerbahçe’yi çok zorladı. Nitekim 3 topu direkten dönerken, Harun’da birçok pozisyonda başarılı bir performans sergiledi. Zaten oyun itibariyle oldukça dominant ve iyi bir oyun oynayan Alanyaspor’un, özellikle pozisyon bitirme noktasında sıkıntı yaşamaktalar.

Gerek bireysel anlamda, gerekse komplike oyunda bol paslı, alanı iyi kaplayan ve güzel bir oyun oynuyor Alanyaspor. Sol bek mevkiinde ligimizde ciddi sıkıntı çeken takımlarımıza Moubandje, orta sahada Berkan Kutlu bu sezon için çok başarılı noktadalar. Bu yapılanmayla sürdürülebilir kazanması ve  ileride ciddi başarılar kazanması çok muhtemel. 

Fenerbahçe’nin, ikinci yarı topu iyi kullanan bir takıma karşı defansif anlamda iyi bir direnç gösterdiğini de gözlemledik. Hucüm anlamında da ilk yarıdaki baskısına sürdüren Alanyaspor, Fenerbahçe’ye hareket imkanı çokta bırakmadığını gördük.

Fenerbahçe, mutlak kazanması gereken noktada, yaşadığı puan kaybıyla ciddi bir yara aldı. Artık Beşiktaşı’ın elinden bu şampiyonluğu almak oldukça zor olsa da, Emre Hoca’nın maç sonunda lig bitene kadar ısrarını ve iyi oyunu sürdürme istediğini dile getirmesi, camiada vizyon anlamında makul gelişmelerin olduğunun göstergesi. Şampiyonluk bu noktada artık çok zor olsa da ligi ilk ikide bitirmekte Şampiyonlar Ligi’ne gitmek için önemli.

Bundan sonrası ne göstericek bilemeyiz ama Emre Belözoğlu Fenerbahçe camiasına ileriye dönük müspet şeyler vaat ediyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@