Güzel yazdı: 'O kapılar başka bir sebeple Yaradan tarafından kapatılmış olmasın?'

Hucurat Hareketi ve Türkiye'nin ilk 'Kudüs Çocuk Atölyesi'nin kurucusu olan Eyüp Güzel, kaleme aldığı yazısında Mescid-i Aksa umre programlarına gitmemek için türlü bahaneleri öne sürenlerin dikkatlerini tarihi bir olaya çekti. Güzel, yazısında "İsrail oğullarının tavrına" bir kıyaslama getirerek, "farkımız ne?" sorusunu sordu!

Filistin 07.03.2020 - 20:57 07.03.2020 - 20:57

İşte Eyüp Güzel'in kaleme aldığı o yazı...

BEYTULLAH’IN KAPATILMASI ÜZERİNE DÜŞÜNCE

Mısır’da Firavun’un artık dayanılmaz zulümleri karşısında Allah’ın emri ile Hz. Musa (as) kendisine iman eden kavmi ile, yani İsrailoğulları ile Mısır’dan çıktılar. Firavun Allah’ın emri ile Mısır’dan çıkan Musa ve kavminin peşinden gidip hepsini öldürmeyi planladı. Fakat o meşhur hadise, yani Kızıldeniz’in yarılıp tekrar kapanmasıyla Firavun boğuldu. Hz. Musa ve kavmi ise kurtuldular. Allah, Hz. Musa aracılığıyla İsrailoğulları’ndan inançlarına sadakat göstermeleri ve Filistin’e yerleşmelerini istedi.

Buraya kadar anlaşıldıysa devam ediyorum.

Hz. Musa, kavmini Firavun’un zulmünden büyük bir mucizeyle kurtardı fakat İsrailoğulları ihanet ettiler. Kendilerine topraklar vadedilmesine rağmen itaatsizliği tercih ettiler. Kur’an’da ve Hz. Peygamber’in hadislerinde bu hususlar ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. İsrailoğulları, peygamberleri Hz. Musa’ya “Orada zalim bir hükümdar var ve biz oraya gitmeyiz” dediler. Hz. Musa tüm uyarılarını yapmış olsa da İsrailoğulları “biz gelmeyiz. Sen ve Rabbin gidin savaşın” diye isyanı tercih ettiler.

Allah’a ve Peygamberine bu adice isyanları neticesinde Allah bir hüküm verdi.

İsrailoğulları için Filistin toprakları 40 yıl boyunca yasaklandı. Çölde yaşamaya mahkum oldular. Kutsal toprakların ve mabedin (Mescid-i Aksa) kapıları Hz. Musa döneminin inanmışlarına kapatıldı.

Günümüzde orada zalim bir İsrail devleti var, orada çatışmalar oluyor diyerek Kudüs’e ve Mescid-i Aksa’ya gitmekten çekinen veya gitmeyi düşünmemiş olanların söylemleri ile Hz. Musa dönemindeki İsrailoğulları’nın söylemleri arasındaki benzerliği farkettik mi?

Bugün (ki tarihte ilk kez oluyor) Beytullah’ın kapıları kapandı. Biz Suudi yönetimine kızdık. Günlerce sosyal medyada laf ettik durduk onlara. Suudi yönetimini aklamak gibi bir niyetim yok. Allah onları da birgün elbet helak edecektir. Fakat acaba o kapılar bize başka bir sebepten dolayı Yaradan tarafından kapatılmış olmasın?

Haber Vakti

Yorumlar (1)