Fenerbahçe, Emre Demir'i Samsunspor'a kiraladı Fenerbahçe, Emre Demir'i Samsunspor'a kiraladı

Haas, 2021 sezonu öncesinde beklenmedik bir şekilde Nikita Mazepin ile anlaşmış ve babasının sahibi olduğu Uralkali şirketiyle de isim sponsorluğu anlaşması yapmıştı. Böylelikle de Uralkali takımın ana gelir kaynağı ve isim sponsoru haline gelmişti.

TESTLERİN SON GÜNÜNDE TASARIM DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİLMİŞTİ

Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan olayların ardından ise Haas takımı, Barselona testlerinin son gününde Uralkali logosunu ve Rus bayrağının temsili renklerini aracından kaldırmıştı. Daha sonrasında da FIA kurulu toplanmış ve Rus aynı zamanda da Belaruslu sürücülerin yarışmaya devam edebilmesi için belli şartlara uymaları gerektiğini açıklamıştı.

YOLLAR AYRILDI

Mazepin’in koltuğu bu açıklamalardan sonra da daha fazla sallanmaya başladı ve SkyNews, Haas’ın Rus sürücü ile yollarını ayırma kararı aldığını belirten bir haber yapmıştı. Günün sonunda ise bu haber onaylandı ve Haas, Mazepin ve babasının şirketi Uralkali ile yollarını ayırdığını duyurdu.

ANLAŞMAYI DERHAL SONLANDIRMA KARARI ALDILAR

Haas tarafından yapılan açıklamada, “Haas F1 Takımı, isim sponsoru olan Uralkali ve yarış pilotu Nikita Mazepin ile işbirliğini derhal sonlandırma kararı aldı.”

“Formula 1 topluluğu olarak bizler de, Ukrayna’nın işgali karşısında şok ve üzüntü içerisindeyiz. Bu savaşın hızlı ve barışçıl bir çözümle sona ermesini istiyoruz.” dedi.

MAZEPİN: ÇOK BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIM

Öte yandan Haas’ın aldığı bu kararla ilgili açıklama yapan Rus pilot, "Değerli taraftarlarım ve takipçilerim, F1 sözleşmemin feshedildiğini duyduğumda çok büyük hayal kırıklığına uğradım.” dedi ve FIA’nın almış olduğu son kararlara uyacağını belirttiği halde neden böyle olduğuna anlam veremediğini söyledi ve sözlerine devam etti,

“Zorlukları anlıyor olsam da, FIA'nın kararı ve devam etmek için önerilen koşulları kabul etme konusundaki istekliliğim, tek taraflı olarak alınan bu kararda tamamen göz ardı edildi ve herhangi bir süreç izlenmedi.

Durumu anlamaya çalışanlara sonsuz teşekkürlerimi sunarım. F1'de geçirdiğim zamana değer verdim ve daha iyi bir dönemde tekrar birlikte olabileceğimizi umuyorum.

Önümüzdeki günlerde söyleyecek daha çok şeyim olacak.” diyerek de ekledi.