Çavuşoğlu'ndan S-400 açıklaması!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'den gelen 'Rus S-400 füzelerinden vazgeçin' isteğini değerlendirdi. Çavuşoğlu, "Hava sahamızı korumamız gerekiyor, herkeste füze var. Bu bizim için zorunluluk. Bunu anlamaları gerekiyor. ABD bize Patriot satma garantisi verebiliyor mu? F-35'in ortağıyız, bazı parçalar Türkiye'de üretiliyor. Uluslararası hukuk var. Kovboy filminde olduğu gibi istediğimi yaparım derse, bunun bir karşılığı olur" dedi.

Çavuşoğlu'ndan S-400 açıklaması!
Milliyet'te yer alan habere göre Litvanya'da basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD heyetinin Ankara temaslarını değerlendirdi.

"İlişkileri geliştirmek için tehdit dili bir kenara bırakılmalı" diyen Çavuşoğlu, ABD'nin Rus S-400 füzelerinden vazgeçme çağrısına şu yanıtı verdi:

"ABD BİZE PATRİOT SATMA GARANTİSİ VERİYOR MU?"

"Hava sahamızı korumamız gerekiyor, herkeste füze var. Bu bizim için zorunluluk. Bunu anlamaları gerekiyor. ABD bize Patriot satma garantisi verebiliyor mu? F-35'in ortağıyız, bazı parçalar Türkiye'de üretiliyor. Uluslararası hukuk var. Kovboy filminde olduğu gibi istediğimi yaparım derse, bunun bir karşılğı olur. Kendilerine de bunu söyledik."

Bakan Çavuşoğlu, "Rusya ile ilişkilerimiz AB ile ilişkilere ya da ABD'ye alternatif değil. Türkiye'nin dış politikası denge gözetmektedir" ifadesini kullandı.,

Washington yönetiminin İran'ı hedef alan yaptırımları sorulan Çavuşoğlu, "Bir ülkenin başka bir ülkeye yönelik adil olmayan her kararına katılmak zorunda değiliz" değerlendirmesini yaptı.

Türkiye Dışişleri Bakanı, resmi temaslarda bulunmak üzere Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta bulunuyor.
Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2018, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5