banner30

banner29

İran'dan ABD'ye 'Hürmüz Boğazı' Uyarısı!

İran, geçtiğimiz hafta sonu Hürmüz Boğazı'nda meydana gelen gerginlikle ilgili olarak ABD'yi sert bir dille uyardı.

Yerel Haberler 08.03.2017, 19:32 08.03.2017, 19:32
İran'dan ABD'ye 'Hürmüz Boğazı' Uyarısı!
İran, geçtiğimiz gün (4 Mart 2017) ABD ve İngiliz deniz filosundan gemilerin, bölgedeki gerginliği tırmandırmayı hedefleyen "profesyonelce olmayan" bir yaklaşımla Hürmüz Boğazı'ndaki Devrim Muhafız gemilerine yaklaştığını söyledi.


Donanma Genel Sekreteri Mehdi Hashemi, "Amerikalıların profesyonel olmayan eylemleri geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir" dedi.


Hashemi, ABD'li bir yetkilinin İran sürat teknelerinin ABD ve İngiliz gemilerini taciz ettiği iddilarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamaya yanıt verdi. Hashemi, "ABD gemisinin, Hürmüz Boğazı'ndaki Devrim Muhafızları sürat teknelerine doğru kendi rotalarından saparak profesyonel olmayan ve alışılmadık davranışları ciddi sonuçlar doğuracak. Basra Körfezi'ndeki varlıkları, dünya enerji yolunun güvenliğini tehdit ediyor ve 550 metreye kadar olan mesafeye yaklaşmaları bölgedeki gerilimi artıracak."diye yorumladı.


Yarı resmi Fars haber ajansı tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamada Hashemi, ABD'li yetkilinin olay hakkında "yalan söylediğini" dile getirdi.


ABD, dünyadaki deniz yoluyla taşınan petrolün yüzde 30'unun taşındığı Hürmüz Boğazı ile ilgili meydana gelen tıkanıklıktan dolayı İran güçlerini agresif ve profesyonel olmayan davranışlarından dolayı suçlamıştı.

STAR
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?