banner16

Lübnan'daki Filistinlilere de hac yasağı getirdiler!

Suudi Arabistan 300,000 Filistinlinin Mekke’ye girmesine ve hacı olmasına engel oldu.

Lübnan'daki Filistinlilere de hac yasağı getirdiler!
Suudi Arabistan tarafından yayınlanan yeni emirlere göre Lübnan'da yaşayan 300 binden fazla Filistinli mülteci hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara giremeyecek. Alarab.qa tarafından yayınlanan haberde Filistin İnsan Hakları Kurumu'ndan (Shaded) alınan bilgiye göre Suudi Arabistan'ın Filistin Yönetimi tarafından verilmiş bir pasaport sahibi olmayan Lübnan'daki bu şahıslara vize vermeyeceği aktarıldı.

SUUDİLER SEYAHAT ACENTALARINI BİLGİLENDİRDİ


Yine Shahed'den alınan bilgiye göre Suudi Arabistan Lübnan'daki seyahat acentalarını uyararak Filistin Yönetimi pasaportu olmayanların başvurularının kabul edilmemesini istedi. İnsan hakları kurumu Suudilerin “ani” kararlarından endişe duyduklarını ifade ederek Suudi Krallığı'na Filistinli mülteciler ve onların gelecekleri üzerinde “tehlikeli sonuçları” olan kararın nedenlerinin belirtilmesini istedi.

LÜBNAN'DAKİ SUDİ BÜYÜKELÇİLİĞİ YETKİLİLERİNE ULAŞILAMADI


Alarab.qa'nun haberine göre Shahed konu hakkındaki bilgi almak üzere Lübnan'daki Suudi büyükelçiliğinin yetkililerine ulaşamadı. Ancak Beyrut'taki Filistin Yönetimi elçiliği bu bağlamda resmi emirler almadıklarını dile getirdi.

Shahed'den yapılan açıklamada ise Hac ibadetinin yasaklanmasının, Filistinlilerin hareket kabiliyetini kısıtlaması ve Suudi Krallığı'nda iş bulma olanaklarını sınırlandırması nedeniyle mültecilere bir yük daha yükleyeceği dile getirildi.

ÜRDÜN PASAPORT TAŞIYANLAR DA HACCA GİDEMEDİ


Bu yıl Ürdün pasaportu taşıyan binlerce Filistinlinin de yine Hacc'a başvurmak ve vize almaktan men edildiği biliniyor. Gazze Şeridi'nde yaşayan Filistinliler 2013 yılındaki Mısır askeri darbesiyle Refah sınır kapısının neredeyse kalıcı olarak kapatılmasının ardından  umre yapmaktan men edildiler.
Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2018, 13:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5