Mehmet Görmez: Kadını ve Çocuğu Camiye Cahiliye Anlayışı Sokmazdı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 12 Haziran’da başlayacak ve iki ay sürecek yaz Kur’an kursları eğitim dönemi öncesinde görev yapacak din görevlilerine ve Kur’an kursu öğreticilerine seslendi.

Mehmet Görmez: Kadını ve Çocuğu Camiye Cahiliye Anlayışı Sokmazdı
Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde görev yapacak personele telekonferans sistemiyle seslenen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, yaz mevsimlerinde her insanın, her ailenin, her kurumun kendine özgü bir planı olduğunu ancak Diyanet İşleri Başkanlığının yaz tatilini bir fırsat bilerek milletin çocuklarına Allah’ın Kitabını ve İslam’ı öğretmekle geçirdiğini kaydetti.


Diyanet İşleri Başkanlığının yurt içinde ve yurt dışında birçok hizmeti olduğunu ancak bütün hizmetlerinin yanında en önemli hizmetlerinin, yaz aylarında çocuklarla buluşmak olduğunu, yaz Kur’an kurslarında çocuklarla iki aylık beraberlikleri olduğunu vurgulayarak, “Diyanet İşleri Başkanlığının yurt içinde ve yurtdışında önemli hizmetleri var. Ancak en özellikli hizmetlerimizden bir tanesi, yaz aylarında çocuklarla buluşmamızdır. Çünkü bu hizmet, geleceği inşa eden bir hizmettir. Milletimizin bu topraklar üzerinde, bu vatan üzerinde sürekliliğini sağlayan, geleceği inşa eden, geleceğin kimliğini tahkim eden bir hizmettir. Bizler Diyanet İşleri Başkanlığı olarak yaz kurslarımıza çok önem vermeliyiz. En önemli hizmetlerimizden biri olduğunun daima farkında olmalıyız” dedi.


Yaz kurslarının en önemli gayelerinden bir tanesinin Cami-Çocuk buluşması olduğuna değinen Başkan Görmez, şunları söyledi;


“Çocuklarımızın camiyle buluşması, kubbenin altında koşuşturması, mihraba ve minbere tırmanması bile çocuğun geleceği, kalbi ve ruhu için önemlidir…”


Yaz kurslarımızın en önemli gayelerinden bir tanesinin Cami-Çocuk buluşması olduğunu unutmayalım. Çocuklarda cami bilinci oluşturmanın ne kadar önemli olduğu üzerinde durmalıyız. Çocuklarımızda cami bilincini oluşturmalıyız. Çocuklarımızın camiyle buluşması, kubbenin altında koşuşturması, mihraba, minbere tırmanması bile çocuğun geleceği, kalbi ve ruhu için önemlidir.


“Kadını ve çocuğu mabede yaklaştırmamak bir cahiliye anlayışıdır…”


Tarih boyunca bazı yanlış dini anlayışlar çocukları ve kadınları mabede yaklaştırmamak için her türlü çabanın içinde olmuşlardır. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak her zaman her yerde bunun yanlışlığını anlatmaya devam edeceğiz. Kadını ve çocuğu mabede yaklaştırmamak bir cahiliye anlayışıdır. Bizden önceki dinlerde ortaya çıkmış bir bid’attir. Bir hurafedir. Bu, öyle bir cahiliye anlayışı olmuştur ki, Allah bu anlayışı yıkmak için Hz Meryem’i mabede adatmıştır. Mihraba nakşedilmiş ayet mihraba adanmış bir kadının hikayesiyle ilgilidir. Geçmişte kalmış bu anlayışların yüce dinimize sirayet etmemesi için çaba içinde olmalıyız. Allah'ın vahyine erkek ne kadar muhatapsa kadın o kadar muhataptır. Allahın vahyini insanlığa tebliği etmekle erkek ne kadar mükellefse kadın o kadar mükelleftir.


TRT HABER
Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2017, 23:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5