Habervakti.com yazarı İsaoğlu'nun yeni kitabı raflardaki yerini aldı!

Habervakti.com yazarı Kemalettin İsaoğlu'nun merakla beklenen "Türkiye'de Muhafazakarların Tarihi" adlı kitabı raflardaki yerini aldı.

Gündem 25.09.2020 - 16:20 25.09.2020 - 16:20

Araştırmacı Yazar aynı zamanda web sitemizde de köşesi bulunan Kemalettin İsaoğlu'nun merakla beklenen kitabı: "Türkiye'de Muhafazakarların Tarihi" raflarda yerini aldı.  Türkiye'nin siyasi tarihi ile ilgili anahtar niteliğinden bilgiler barındıran kitap çok ses getirecek.

Yazar kaleme aldığı kapak tanıtımında şu ifadelere yer verdi:

Cumhuriyetin ilk yıllarında ve ilk meclis açıldığında, Atatürk ve arkadaşlarıyla, halkın büyük çoğunluğunu oluşturan muhafazakârlar yan yanaydı. Milli Mücadeleyi canla başla desteklemişler, Kurtuluş Savaşı’nda yer almışlardı. Ancak İkinci Meclis’te, dindarlara yer verilmedi ve ülkeyi kuran irade Kemalizm adına halkın beklemediği bir baskıyla şapka kanunu, Ezanı Türkçe okutma, hatta çoğu yerde Kur’an okuyanları cezalandırma gibi devrimleri dayattı. Bu muhafazakâr kesimi büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Tek Parti ve ebedi şef döneminde, bu devrimlerden hoşnut olmayanların siyasi mücadele verme şansları da yoktu. Gizli gizli çocuklarına Kur’an öğreterek, dini dersler vererek kendine göre bir çözüm üretmeye çalışıyorlardı. Çok Partili döneme geçilir geçilmez, muhafazakârlar ilk fırsatta Tek Parti CHP’ye karşı yeni kurulan DP’ye yöneldi. O zamandan bu zamana DP, AP, ANAP, Refah Partisi ve AK Parti’ye yönelerek, CHP’ye bir daha iktidar şansı tanımadı. Türkiye'de Muhafazakarların Tarihi bu konu açık anlaşılır bir şekilde anlatarak Türk siyasi tarihine ışık tutuyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@