banner5

08.02.2019, 11:38

Hafazanallah!

SON DAKİKA: Bu yazı, konuyla ilgili haberin çıktığı gün yazıldı. Dün gelen bir haberde, “Cumhurbaşkanlığı kaynakları, basın organlarında yer alan ‘Cumhurbaşkanlığı Spor Kulübü kuruldu’ başlıklı haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi” denildi. Ben aynı yazıyı aynı şekilde yayınlıyorum. Bu konuyla ilgili son bir not: Teşekkürler Cumhurbaşkanım!

Politikacılar, “reel politik” bir yol izleyebilirler. Bu işte bilmediğim bir başka “maslahat”tan söz edebilirler. Demokrasi var memlekette; bu işe rağbet de var. Ufukta seçim de var. O zaman!.. Bu onların hesabı. Herkes “Çanakkale geçilmez” diyor, ben “geçildi” diyorum. Ben kendi fikrimi yazıyorum.

İnşallah bu haber doğru değildir: Cumhurbaşkanlığı Spor Kulübü kuruyormuş, hedef Süper Ligmiş. “Faydasız ilimden Allah’a sığınırım.” Bu iş, moda tabiri ile “Yerli ve milli“ değildir. Bu işi başımıza önce İngilizler, işgal yıllarında bela ettiler. İttihat Terakki ile başladı, sonra da devam etti.

Bizde İdman vardı. Şimdi adını “Cultur physics” koydular. “Cultur” da aslında “Aydın” gibi bize yabancı bir kavram. Kültür; ekin, tarım ve hayvancılık için kullanılır. Bitki ve hayvanda “üstün bir ırk” elde etmek için yapılan araştırma ve çalışmalara verilen ad’dır. Kafatası ölçümleri bu üstün ırkı tesbit etmek için gerekli idi. Hitler, sakat doğanları onun için öldürüyordu. O üstün ırk, kültür ırkı olarak fiziki yöntemlerle bedenen güçlendirilecekti. Çünkü “sağlam kafa sağlam vücutta bulunur”du. Spor fizik yönünden kültür de sizi zihinsel faaliyetler açısından daha donanımlı hale getirecekti. Bunun için bir “Norm” oluşturmak gerekiyordu. Normalizasyon, toplumları belli bir skalaya göre dönüştürmeyi hedefler. “A-normal” iseniz dışlanırsınız. Bu dünya size göre değil.

Batı bunu “aydınlanma” kafası ile yaptı. Bunun aracı da “bilim” olacaktı. Bu seküler dünyada “Ahlak” yok, “Din” yok. “Din” yerine “Religio” var. “Ahlak” yerine, Seküler anlamda “vicdan”la ilişkilendirilmiş bir “Moral” ve mesleki “stand-art”larla ilişkilendirilmiş bir “etik-deotoloji” kavramı üretildi. Bunun “Mod’ları, “Motto”ları, “Mode”leri, “Rol modelleri”, “Moda”ları üretildi. Bunlar “art” ile ilişkilendirildi. “Art-İst”ler (Sanatçılar) tarafından dönüştürülmek istendiler. Fizik, entelektüel ve estetik açıdan fenomen hale getirilen insanlar, kültürel bir “idol: Put”a dönüştürüldüler.

CHP laikçi bir kafa ile bizim bedenimize dokundu. AK Parti içindeki AKP’liler, sekülerleştirme konusunda beynimize dokunuyorlar.

Ben geçen gün “Eğitim’e karşıyım” demiştim. Bizde eskiden “Maarif” vardı. Ne oldu ise ambalajına “Milli” etiketi yapıştırıp, “Fulbright” kafası ile nesilleri dönüştürmek için “eğitim” işine soyunduk. “İrfan” ve “yaratılış gayesi” olan “Tearüf”i ıskaladık. “Talebe” gitti, “öğrenci” geldi. Mektep-Medrese gitti “L’ecole” geldi. Nesil, “eğitim”, “spor”, “kültür” yoluyla ifsad edildi.

Bizde idman “bedenin gücünü korumak, geliştirmek,  sağlıklı yaşamak, vb. için yapılan hareketlerin bütünü”nü ifade eder. Bizim sahih geleneğimizde bu anlamda yarış olmakla birlikte, bu kumara ya da profesyonel bir işe dönüştürülmez. İdman seyirlik değil, herkes için gerekli olan bir harekettir. At biniciliği, yüzme, ok, savunma ve iktisadi faaliyetler için de gerekli boyutudur işin. Dağcılık, kayak, koşmak, yüksek atlamak, bunlar hayatın o günkü ihtiyaç ve icapları ile ilgilidir.. Bugün spor denen şey batının “Gladyatör” geleneğinden gelen, onun devamı olan, insanın tanrısal güçlere ulaşmasının aracı olan, ahlak ve ilimle değil, “güç” itibarı ile erişilmez olan bir makama erişme aracıdır.

Roma İmparatoru Jul Sezar 21 asır önce Hatay üzerinden Tokat’ın Zile ilçesi civarında gerçekleşen savaşta  Farnakes komutasındaki kuvvetleri yenilgiye uğratarak Anadolu’yu Roma’ya bağlamıştı. Sezar o meşhur “Veni Vidi Vici”, yâni “Geldim, Gördüm, Yendim” sözünü Anadolu’yu işgal ettiği gün söylemişti. O söz NTV’de bir spor programının adı. Spor diye, Anadolu’nun Batı Roma tarafından işgal edilişindeki o büyülü sözleri tekrarlıyoruz.

Bu spor denen şey başımızın belası. Siesta Fiesta Futbol gidiyoruz! Bunun başka ifade ediş biçimleri de var. Mesela Fiesta, Flamenko, Futbol, Siesta Fiesta, Festival, eğlence, müzik, dans. Dini, Milli, tarihi günleri vesile edip dans ediyorlar. Hayat onlar için ”oyun ve eğlence”. Flamenko en sevdikleri “Milli” dansları. İspanyollar “bir çingenenin hayata isyanı” olarak tanımlıyorlar. Şuh bir kadın güçlü bir erkek imajı var. İsyan var. Bohem bir  hayat!  Ve Futbol. Salazar’ın beşiği. Hayali başarı ve zaferlerin armağan edildiği bir arena. Siesta deyince İspanya’da  resmi daireler 14.00-17.00 saatleri arasında kapalıdır. Endülüs’den kalan “kaylule” denilen öğle uykusudur. Ama içip eğlenenler için uyku dinlenme ve gerçek hayata dönmeden önce ihtiyaç duyulan sükûnet anlamına gelir.

Faşist ve diktatoryal rejimlerin halkı uyuşturmak adına kullandıkları 3 F; Fado, Fiesta, Futbol şeklinde de tanımlanır. Fado “Güzel”, Fiesta “Leziz, Nefis”, Futbol aşkı uğruna mücadeleyi anlatır kimine göre. Fado, Futbol, Fatima diye tanımlayanlar da vardır. Portekiz’in Fatima köyünde 13.7.1917 tarihinde 3 çoban çocuğa göründüğü iddia edilen Meryem Ana’nın verdiği 3 sırla ilgili bir inanış var. Fatıma ona gönderme. Bunlar halkın afyonu olarak görülür. Değişen başlıklar olsa da futbol her zaman yerini korur. Bakın bir spor zararlıdır. Boks insani, ahlaki değildir. İnsanın yüzüne vurulmaz. O hızla gelen topa kafa ile vuran da o işten zarar görür. Kafa ile kiremit kırılmaz. Bunlar “Haddi aşmak”tır. Fıtratı zorlamaktır. O spor dediğiniz şeylerin çoğu, kadınların doğurganlıklarını kaybetmelerine sebeb oluyor. Erkeklerde belli sporları aşırı yapınca bazı kaslar aşırı gelişiyor, bazıları zayıf kalınca denge kayboluyor. Bırakınca vücudları pörsüyor. Futbol Club’ları birer şirket. Bunlar zarar ettikleri halde Borsadaki tahtaları açık. Asgari ücretliden vergi alıyorsunuz, bunlardan vergi alınması şöyle dursun, sanayiciye verilen destek için 40 dereden su getirmesi istenirken, devlet futbol takımlarının kefili, sponsoru. Bunlar merkezi hükümeti de, yerel yönetimleri de, halkı da işadamlarını da sömürüyorlar. Devlet ve belediye bunların arazisini veriyor, bunların stadyumlarını yapıyor, ama yine de zarar ediyorlar. Astronomik transfer paraları ödeniyor. Bu kadar destek var hâlâ futbolcu ithal ediyorlar. Burada para da aklanıyor, rüşvete de aracılık yapılıyor. Belediyeler iş verdikleri işadamlarından aldıkları rüşvetleri, vakıf, dernek, media reklam, birtakım faaliyet sponsorlukları yanında, büyük ölçüde futbol takımları üzerinden gerçekleştiriyorlar. Bütün bunlar suçtur. Gençlere sahip çıkıyorlarmış! Ne sağcı, ne solcu futbolcu bir gençlik. Bu mu istenen. Media desen, var gücü ile bu fitneyi destekliyor. Bu sağlıklı bir iş değil. Bu millete, bu gençlere harcanan bu paraya yazık, günah! İsraf.  Okullarda “beden eğitimi” dersi veriliyormuş. Öyle beden eğitimi filan olmaz. O mekanlar da, o dersler de anlamsız. Saçma sapan şeyler. Birkaç ay önce bu konularda konuşmak için, Beyoğlu’nda bir toplantıda “görüşelim” demiştik ama görüşemedik. Bu konu ile ilgili olarak Milli Eğitim, Aile, Gençlik Spor, Kültür Bakanlıkları ile bir temasım yok. 

Bu işin bir “Mikro Faşizm” yanı var. Aidiyet duygusu, rekabetin ahlaki sınırlarını zorluyor ve Holiganizme dönüşüyor. Hafazanallah Fanatik / Körü körüne taraf olma sonucu doğuruyor. Başkasının yenilgisi üzerine haz üreten, adrenalini yüksek bir davranıştan söz ediyoruz. Takımın içinde senkronize hareket etmesi ve tek bir hedefe dönük ortak hareket, güzel gibi gözükse de bu işin ekonomisisakat, sosyo psikolojisisosyo politik yanı felaket. Bu iş bağımlılık yapan bir hastalık. Beyni bloke eden bir yanı da var. Maç seyreden fanatik bir adamın evi yansa umurunda değil sanki.

Bu farklı bir sektör. ABD’deki Süper bowl’da bunu gördük. Bir antrenör bir fabrikatörden daha zengin olabiliyor. Bir antrenör maaş olarak 100 milletvekiline bedel! Spor kumarında dönen para dev bir kumar sektörünün doğmasına sebeb oluyor. Kumar yanı ayrıca başka bir para aklama vesilesi.

Spor yaptığını sanan insanların yedikleri içtikleri felaket. Enerji içecekleri, protein ve glikoz içeren gıdalar, haplar insan sağlığı için tehdit. Havuzda yüzenler sağlık kazanmıyorlar. Vücud çalışanlar ya da “fit olmak” için spor yapanlar fıtratlarını zorluyorlar. Yol kenarındaki yeşil saha denilen yerde top koşturanlar zehir soluyorlar. Hırsla koşarken menisküs’lerini yırtıyorlar. Yanlışın neresinden dönülürse kârdır. Allah rızası için bu yanlıştan dönün artık. Gidilen yol yol değil.. İyi niyetli birtakım girişimcilerin haline gelince, unutmayalım ki, aynı zamanda cehennemin yolları iyi niyet taşları ile döşelidir. Bu konuda daha yazacak daha çok şey var. Yine yazacağım. Selâm ve dua ile.

Yorumlar (1)
Emre Belet 2 yıl önce
Sayın Abdurrahman bey gönlünüze sağlık futboldaki aşırı ilgiye futbolculara ödenen paraya yazık orta kesim insanların ömür boyu kazanamayacagi bir para .Ūretmek yok yapılan bir eser yok milletin işine yarayacak bir icraat yok . Birileri oynuyor diğer oynatıyor hiçbir keari olmayan milyonlarda zaman, para harcayarak sitrese giriyor
10
açık
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Namaz Vakti 21 Ocak 2021
İmsak 06:48
Güneş 08:17
Öğle 13:20
İkindi 15:51
Akşam 18:14
Yatsı 19:38
Günün Karikatürü Tümü
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 18 38
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Hatayspor 19 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 18 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Rizespor 19 24
13. Sivasspor 18 23
14. Başakşehir 19 23
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 18 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Erzurumspor 19 16
20. Ankaragücü 18 15
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 18 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 16 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 19 33
5. Sevilla 18 33
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 19 28
8. Real Betis 19 26
9. Cádiz 19 24
10. Getafe 18 23
11. Celta de Vigo 19 23
12. Levante 18 22
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Real Valladolid 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 19 12