Hafter için savaşan Fransız ve Birleşik Arap Emirlikleri subayları kuşatma altına alındı

Libya’yı karıştırmak ve kukla general Hafter’i devlet başkanlığına oturtmak için yoğun bir çaba harcayan Birleşik Arap Emirlikleri ve Fransa bu kez baltayı taşa vurdu

Dünya 18.04.2020 - 00:29 18.04.2020 - 00:29

Habervitrini'nde yer alan habere göre, Türkiye’nin meşru ve kabul edilmiş olan mevcut hükümete destek vermesi ve hainlere karşı durmasıyla bütün planları bozulan Hafter ve ipini tutan efendileri zor günler geçiriyor. 7 günde Hafter’in 9 şehrini ele geçiren Türkiye destekli Libya ordusu, isyancıların en büyük hava üslerinden birisi olan Al-Wataya askeri üssünü kuşattı.

Dün kuşatmaya alınan üsten beklenmedik bir haber geldi. Hafter’e para ve askeri yardımda bulunan BAE fitnesinin önemli askeri komutanları ile bazı Fransız komutanlarının üste mahsur kaldığı ve kuşatma altında olduğu ortaya çıktı. Bu alçaklar internet üzerine sıkışıp kaldıklarını sosyal medyadan duyurunca, konu gazetelere düştü. Hafter’in yanındaki bu itlerini kurtarma derdine düşen Ortadoğu’nun çıbanbaşı denilen BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed’in Tunus’tan yardım istediği olumsuz cevap alınca da küplere bindiği öğrenildi.

LEJYONERLER ASKERİ ÜSTE SIKIŞTI

Sıkışıp kalan yabancı askeri personel arasında Rusların da olabileceği belirtildi. Trablus'ta "Arabi 21"e konuşan bir askeri kaynak, çok sayıda yabancı askeri personelin kuşatılan üste hapsolunduğunu doğruladı. Saldırı sırasında Hafter’in çok sayıda askerinin esir edildiği ancak henüz üssün tamamen ele geçirilmediği öğrenildi.Al-Wataya askeri Üssü, Libya'nın en büyük hava üslerinden biridir. Üste çok sayıda silah depoları, bir benzin istasyonu, bir hava pisti, bir yerleşim birimleri ve savaş uçakları bulunuyor.

Hafter’in sözcüsü Mescari : Türkiye saldırdı ve şehirleri ele geçirdi

Darbeci generalin sözcüsü Mescari, Libya’da Türk ordusuyla savaştıklarını belirterek, “Libya'daki tüm kara, deniz, hava ve elektronik güçleriyle Türk ordusuna karşı bir savaş yürütüyoruz. 7 şehri kaybettik ama geri almak için hazırlık yapıyoruz. Karşımızda Libya ordusu olsaydı çoktan zafer kazanırdık.Türk saldırganlığına karşılık vereceğiz ve büyük bir zafer kazanacağız” dedi.

Yorumlar