Hafter'den Akdeniz'de kriz çıkaracak hamle! Türk gemisine baskın

Türkiye ve Libya arasında imzalanan mutabakat sonrasında başta Yunanistan olmak üzeri birçok ülkede Türkiye karşıtı hamleler gerçekleşti. Son olarak bölgeden kriz çıkarabilecek bir haber geldi. Ülkede muhalif gruplara öncülük eden General Hafter'e bağlı güçler, mürettebatında Türklerin olduğu gemiye el koydu.

Gündem 22.12.2019 - 10:35 22.12.2019 - 10:35

Türkiye ve Libya arasında imzalanan mutabakat sonrası Doğu Akdeniz'de stratejik bir güç kazanan Türkiye, Akdeniz'de kendine çıkar sağlamak isteyen ülkelerle karşı karşıya geldi. 

Reuters'ın haberine göre; General Halife Hafter bağlı Ulusal Libya Ordusu'na (ULO) ait bir deniz muharebe aracı, Derna açıklarında, ülkenin doğusundaki Derne açıklarında gemiyi durdurdu.

ULO Sözcüsü Ahmed Mismari, İngiliz haber ajansına yaptığı açıklamada, denetim ve yükünün teyidi için geminin Ras El Hilal Limanı'na çekildiğini söyledi.

Hafter güçleri, geminin durdurulduğu anları ve sorgulama görüntülerini yansıtan bir videoyu Reuters haber ajansına verdi. Ayrıca üç Türk mürettebatın pasaportlarının fotoğrafları da Reuters'la paylaşıldı.

Sosyal medyada geminin petrol taşıyan bir tanker ya da kuru yük gemisi olduğu yolunda muhtelif iddialar var.

Libya'da eller tetikte! Her an vurabiliriz

TÜRKİYE UMH'YE DESTEK SAĞLIYOR

General Halife Hafter, Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni devirmek için Trablus'a saldırırken, Türkiye, BM'nin tanıdığı UMH'ye destek veriyor.

UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan geçen ayın sonunda İstanbul'da bir araya gelmiş ve "deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşması" ve "güvenlik ve askeri işbirliği mutabakat muhtırası" imzalamıştı.

Libya'dan son dakika Türkiye hamlesi! ABD'den de sürpriz açıklama geldi!

"DAVET GELİRSE GEREKEN ADIMLARI ATARIZ"

Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, hükümete yakın bir televizyon kanalına verdiği mülakatta, Libya'ya asker gönderilmesi ile ilgili "Davet gelirse gereken adımları atarız. Libya bizden talep ederse her türlü yardımı vermeye hazırız" demişti.

El Arabiya yayın kuruluşu da geçen perşembe günü (19 Aralık) UMH'nin Türkiye'den asker isteyeceği yolunda bir iddia ortaya atmıştı.

Yorumlar (1)