Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise kimdir? Neden öldürüldü? İşte detaylar...

Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise kendi evinde uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetti. Peki Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise kimdir? Kaç yaşındadır? Neden öldürüldü İşte Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise ile ilgili merak edilenler...

Yaşam 07.07.2021 - 18:34 07.07.2021 - 18:34 Bülent Deniz

Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise kimdir? Kaç yaşındadır? Neden öldürüldü  İşte Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise ile ilgili merak edilenler...

HAITI CUMHURBAŞKANI JOVENEL MOISE NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ?

Geçici Başbakan Claude Joseph, Çarşamba günü erken saatlerde yaptığı açıklamada kimliği belirsiz bir grup insanın gece saatlerinde Haiti Cumhurbaşkanı Jovenel Moise'nin özel mülküne saldırdığını ve onu vurarak öldürdüğünü söyledi.

HAITI CUMHURBAŞKANI JOVENEL MOISE KİMDİR?

Jovenel Moïse (26 Haziran 1968, Trou-du-Nord), Haitili iş adamı ve siyasetçi. Moïse, Amerika kıtasına bağlı olan ve Karayip Denizi'nde yer alan Hispanyola adasının batı bölümünde kurulu bulunan Haiti'de Şubat 2017 tarihinden bu yana devlet başkanlığı makamında bulunmaktadır.

Moise siyasete girmeden önce ticari faaliyetlerde bulunmuş, eşi ile birlikte kurduğu JOMAR Auto Parts firması hariç ülkenin kuzey kesimlerinde muz plantasyonları oluşturmuştur.

2015 yılında dönemin devlet başkanı Michel Martelly tarafından bir sonraki devlet başkanlığı seçimlerinde Parti haitien TEt Kale (PHTK)'nin adayı olarak Moise'yi işaret etmesinden sonra Kasım 2016 tarihinde gerçekleştirilen seçimlerde aday olan Moise, iki turlu seçiminin ardından devlet başkanlığına seçilerek makama gelmiştir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@