Halil Gönenç Hoca öldü mü? Halil Gönenç yaşıyor mu?

Halil Gönenç hoca öldü mü? Halil Gönenç vefat mı etti? Halil Gönenç yaşıyor mu? sosyal medyada yayılan ölüm haberine ilişkin sorulan soruların cevapları...

Gündem 29.09.2020 - 09:21 29.09.2020 - 09:21

Sosyal medyada yayılan ve bir anda ilgi uyandıran Halil Gönenç Hoca'nın öldüğü yönündeki haberlerin haber merkezimize iletilen bir bilgiye göre asılsız olduğu öğrenildi.

Gönenç'le telefonla görüşülerek alınan bilgide sağlığın iyi olduğu ve ölümün söz konusu olmadığı bildirildi.

Halil Gönenç Hoca Kimdir?

İslâm bilgini, müftü. 1930, Savur / Mardin doğumlu. “Türkiye’nin Müftüsü” lakabıyla tanınmaktadır. Özel medrese öğrenimi ile yetişti. On iki yaşlarında Suriye’ye giderek sekiz dokuz yıl kadar M. Latif Amudi’den, Türkiye’de her ikisinin de ismi Abdülvehhab olan hoca efendilerden ve Nurşin’den Şeyh Maşuk Efendi’den ders aldı. Öğrenimi sırasında Sarf, Nahiv, Mantık, Münazara, Belâğât, Kelâm, Fıkıh Usulü ve Fıkıh, Tefsir Usulü ve Tefsir, Hadis Usulü ve Hadis okudu.

Halfeti, Kızıltepe (1959-66), Urfa (1966-76) müftülükleri ile Diyanet İşleri Başkanlığı Haseki Eğitim Merkezinde Fıkıh ve Tefsir hocalığı yaptı. Makalelerini çeşitli gazete ve dergilerde yayımladı. Türkçe ve Arapça eserleriyle dünya çapında tanınmış âlimlerimizdendir. 1992’de Harran Üniversitesi Rektörlüğü tarafından kendisine fahrî doktorluk payesi verildi.

ESERLERİ:

Büyük Şafiî İlmihal, Günümüz Meselelerine Fetvalar (2 cilt,), Tenvir-ül Kulûb (Arapça), er-Resul (Arapça), er-Risaletü’l-Ahmediyye (Arapça) el-Mucizatü’l-Kur-’aniyye (Arapça), Reidü’ş-Şebal (Arapça), Nesefi Tefsiri Haşiyesi (Arapça), Erbain-i Neveviye Şerhi, İslâmın Sesi, Şafiî Cep İlmihali.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@