Türkiye ile İsrail arasında başlatılan normalleşme süreci sonucunda iki ülke, diplomatik ilişkilerin yeniden karşılıklı olarak en üst düzeye çıkarılması ve büyükelçilerin yeniden atanmasını kararlaştırdıklarını açıkladı.

Türkiye’nin İsrail ile ilişkilerinde en önemli sorun ise Filistin meselesi olarak varlığını koruyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu konuda yaptığı açıklamada, “Filistin davasını etkin savunmanın yolunun da İsrail ile makul mantıklı, tutarlı, dengeli bir ilişki sahibi olmaktan geçtiği açıktır. İsrail'le siyasi, küresel, kültürel ve ekonomik ilişkileri geliştirmek için attığımız adımlar başkadır, Kudüs davamız başkadır. Tüm dünya sussa bile biz Kudüs davamızı en yüksek sesle sürdüreceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da “Bizim İsrail ile ilişkilerimizde herhangi bir normalleşme bazı ülkelerin yaptığı gibi Filistin davası pahasına olmaz. Oradaki pozisyonumuz her zaman net, en başından beri en net olan ülkeyiz. Bu ilişkilerin biraz daha normalleşmesi belki iki devletli çözüm konusunda Türkiye’nin rolünü daha da artırır. İki devletli çözüm dahi temel prensiplerimizden hiçbir zaman vazgeçmeyiz” açıklamasında bulunmuştu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Tel Aviv’e büyükelçi atama kararı alındığına dair açıklamasında da "Filistin, Kudüs ve Gazze‘nin haklarını savunmaya devam edeceğiz ve bu konuda mesajlarımızın doğrudan büyükelçi seviyesinde Tel Aviv'e iletilmesi de önemli" ifadelerini kullandı.

İşgalci İsrail'den Cenin Mülteci Kampı'na saldırı: 4 Filistinli şehit İşgalci İsrail'den Cenin Mülteci Kampı'na saldırı: 4 Filistinli şehit

‘Bunu davamız için çok zararlı bir adım olarak görüyoruz’

Filistin’deki en etkili güçlerden biri olan Hamas’ın Siyaset ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Dr. Basem Naim, Türkiye ve İsrail’in ilişkileri en üst düzeye çıkarma kararını Sputnik’e değerlendirdi. Naim, “İsrail işgali altındaki Filistin halkı olarak, İsrail devleti ile normalleşmeye yönelik herhangi bir adımın bu işgalin meşrulaştırılmasına, Kudüs dâhil yasadışı yerleşimlerin genişletmesine ve halkımıza karşı savaş suçları işlemeye devam etmesine yeşil ışık olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle İsrail’deki rejimle ilişki kurma ve normalleşmeye yönelik herhangi bir ülkeden atılacak her adımı reddediyoruz. Ve bunu davamız için çok zararlı bir adım olarak görüyoruz. Bu nedenle tüm Arap, İslam ve dünya genelindeki dost ülkelerimizi, Filistin'e bağımsız egemen devlet haklarını verene kadar, köylerimize ve şehirlerimize geri dönene kadar yani rejim uluslararası hukuktaki yükümlülüklerini yerine getirene kadar İsrail’i boykot etmeye ve yaptırım uygulamaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Türk devletinin, Filistin devletinin haklarına sürekli desteği olduğunu biliyoruz’

“Türk devletinin, bağımsız egemen bir Filistin devletinin haklarına sürekli desteği olduğunu biliyoruz” diye devam eden Hamas’ın üst düzey yöneticisi Basem Naim, “Ancak Filistin'e ulusal haklarını vermeden işgal rejimiyle ilişkinin normalleşmesine yönelik herhangi bir adım İsrail rejimine işgallerini ve kuşatmalarını sürdürme planlarına destek ve planlarını bizim topraklarımızda uygulamaya devam etmelerine yeşil ışık olarak görülecektir” diye ifadelerini yineledi.

Sputnik Türkiye