Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, 53 kişinin öldüğü 6-8 Ekim Olayları'nın faili HDP'nin tutuklu eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğuna karşı çıktı.

Bakan Varank: 31 bin kişi kayıt yaptırdı, 4 milyon kişi ise siteyi ziyaret etti Bakan Varank: 31 bin kişi kayıt yaptırdı, 4 milyon kişi ise siteyi ziyaret etti

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, TVNET'te yayınlanan Sert Sorular programında, Taha Hüseyin Karagöz'ün sorularını yanıtladı.

Hanefi Avcı, 6-8 Ekim 2014’teki Kobani Olayları'nda yandaşlarını sokağa dökerek Yasin Börü’nün aralarında olduğu 53 kişinin katlinden sorumlu olan HDP'nin tutuklu eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'a özgürlük istedi.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre; demokratik parlamentoya inanan bir insan olduğunu ifade eden Hanefi Avcı, "Parlamentoda her türlü düşünceyi savunabilir. Bir örgütle organik bağı olmadığı sürece, konuşmalarından sorumlu tutulamaz. Vekiller her türlü siyasi dokunulmazlıklara sahiptirler, fiili olarak örgütler bağlantıları olmadığı sürece tutuklanmaları hukuka aykırıdır. Evrensel hukuka aykırıdır. Fikirlerden dolayı kimse sorumlu olmamalı. Türkiye bunlara fatura kesiyor." dedi.

selahaddin demirtaş

Demirtaş'ın fikir özgürlüğü nedeniyle içeride olduğuna vurgu yapan Avcı, 6-8 Ekim Olayları öncesi yapılan çağrı için, "O bir konuşma, fiilen bir şey değil. Ceza kanununda da vardır bu. Her alanda konuşabilirler görevleri bu. Tüm insanların fikirleri nedeniyle suçlu olmaması lazım." açıklamasını yaptı.

Demirtaş'ın eline silah almadığını savunan Avcı'ya Taha Hüseyin Karagöz, "Gülen de eline silah almadı o da mı masum?" sorusunu yöneltti. Hanefi Avcı'nın yanıtı, "FETÖ darbenin şefidir. Daha büyük bir suçu yok ama eldeki belgeler fiilen gösteriyor. Demirtaş ile o çok farklı şeyler. O ayrı bir şey bu örgüt daha önce kumpaslar yaptı. Onun yaptığı bütün kumpasları örgüt yönlendirdi." oldu.