banner16

AKOM’dan İstanbul’a son dakika uyarısı!

Yurdun dört bir yanında kar var ama İstanbullular hala kar bekliyor! Peki İstanbul'a kar ne zaman gelecek? AKOM son dakika uyarısı yaptı ve soğuk hava şartlarına karşı İstanbulluları uyardı.

AKOM’dan İstanbul’a son dakika uyarısı!

İstanbulluların uzun zamandır beklediği kar sonunda geliyor.İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), soğuk hava şartlarına karşı İstanbulluları uyardı.İstanbul’un yüksek ve kırsal bölgelerinde kar yağışının etkili olması bekleniyor. Belediye olumsuz hava koşullarına karşı önlemini aldı. İşte İstanbul'da hava durumuna ilişkin ayrıntılar...

AKOM’dan İstanbul’a son dakika kar uyarısı! AKOM’dan yapılan yazılı açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgiler doğrultusunda İstanbul başta olmak üzere yurdun büyük bölümünün Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı hava ile Balkanlar üzerinden gelen soğuk havanın etkisi altına girdiği belirtildi.

Gün boyu yağmur şeklinde görülecek yağışların akşam saatlerinden itibaren Çatalca, Silivri, Arnavutköy ve Büyükçekmece gibi batı ilçelerinde kuvvetlenerek yer yer tipi şeklinde yoğun kar yağışı, gece saatlerinden itibaren ise il genelinde fırtına (50-95km/s) ile birlikte kuvvetli kar şeklinde etkili olması beklendiği kaydedildi.  Soğuk hava, fırtına, karla karışık yağmur ve kar yağışlı havanın gelecek hafta ortasına kadar devam etmesinin beklendiği, İstanbul'un yüksek ve kırsal bölgelerinde kar yağışının etkili olacağının tahmin edildiği kaydedildi.

BELEDİYE ÖNLEMİNİ ALDI!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirleri aldığı kaydedilirken şöyle denildi:

“İBB Afet Koordinasyon Merkezi'nin (AKOM) yönetiminde İBB Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı’na bağlı 7 bin 83 personel, 1.357 araç, 53 vinç-kurtarıcı, köy yolları için 147 traktör vatandaşların hava koşullarına bağlı sorun yaşamaması için teyakkuzda bekliyor. Metrobüs güzergâhında ise herhangi bir aksaklık yaşanmaması için 33 kışla mücadele aracı çalışıyor. Ayrıca İtfaiye, Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, Ulaşım, Destek Hizmetleri, Raylı Sistemler, Zabıta, Park Bahçeler, Çevre Koruma, Muhtarlıklar ve Gıda, Sağlık Daire Başkanlıkları, Beyaz Masa ve diğer ilgili müdürlükler, İETT, İSKİ, İSFALT, İGDAŞ, İSTAÇ, İSBAK, Metro İstanbul, Şehir Hatları temsilcileri AKOM’da görev başında. Vatandaşlarımız hava koşullarına bağlı oluşabilecek muhtemel sorunlara karşı ihbar için 153 Beyaz Masa ve İtfaiye 110’u arayarak yardım alabilecekler.”

İSTANBUL’DA HAVA DURUMU


Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların akşam saatlerinde yağmur, akşam saatlerinden sonra bölgenin batısından başlayarak, yarın bölge genelinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Kar yağışının akşam saatlerinden sonra Tekirdağ, Kırklareli ve İstanbul’un batı çevrelerinde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: 2 ila 6 derece azalacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Kuzey ve Kuzeydoğu (Poyraz), gece saatlerinde Kuzeybatı (Karayel) yönlerden kuvvetli ve fırtına (60-90 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

UYARILAR
YOĞUN KAR UYARISI: Yağışların; Kırklareli ve Tekirdağ çevreleri ile İstanbul’un batı kesimlerinde yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin edildiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın Kuzey ve Kuzeydoğu (Poyraz), gece saatlerinde Kuzeybatı (Karayel) yönlerden çok kuvvetli ve fırtına (60-90 km/ şeklinde eseceği beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesi, çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi gibi) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2019, 18:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5