banner29

Meteorolojiden uyarı! Kar yağışı bugün başlıyor!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden hava durumuna ilişkin son dakika bilgileri gelmeye devam ediyor. Soğuk havaların ciddi anlamda düşmesinin ardından yurdun büyük kesiminde kar yağışları etkili oluyor.

Hava Durumu 05.01.2019, 09:39 05.01.2019, 10:00
Meteorolojiden uyarı! Kar yağışı bugün başlıyor!

Dün sabah itibariyle kar yağışları Marmara bölgesinde de etkili olmaya başladı. Edirne, Çanakkale ve Tekirdağ bölgelerinde yağan kar yağışları tüm kentleri beyaza bürümüş beraberinde bir çok ilçede okullar tatil edilmişti. İstanbul'da yaşayan vatandaşların "İstanbul'a kar ne zaman yağacak" sorusu için cevapta meteoroloji'den geldi. Bugün sağanak yağmur ve karla karışık yağmurun etkili olacağı İstanbul'da gece saatlerinden sonra yağışların yerini kar yağışına bırakacağı ve Çarşamba gününe kadar aralıklarla süreceği belirtildi. İşte bölge bölge tüm yurtta hava durumu raporları ve detaylar...

Plan yapacaklar dikkat! Meteoroloji'nin son dakika uyarılarının ardından hava sıcaklıkları 2 derece göstersede hissedilen sıcaklıklar eksinin altına indi. Yağan sağanak yağışlar yerini kar yağışına bıraktı. Yurdun büyük kesiminde etkili olan kar yağışları dün sabah saatleri itibariyle Marmara bölgesinde de etkisini gösteriyor. Tekirdağ'da etkili olan kar yağışları dün öğlen saatlerinde İstanbul Başakşehir'de başladı. Dün gece saatlerinden itibaren tekrar etkisini arttıran sağanak yağışların bugün etkisini artttırarak gün boyu süreceği belirtildi. İşte hava durumuna ilişkin tüm detaylar...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülke genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyı Ege, Akdeniz kıyıları, Karadeniz kıyı kesimleri ile Güneydoğu Anadolu'nun güneyinde yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların; Adana'nın doğu, Kahramanmaraş'ın batı ilçeleri ile Hatay ve Osmaniye çevrelerinde kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak, Trakya Kesimi ile Çanakkale çevrelerinde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. İç Ege'nin kuzeyi, Batı ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı ile birlikte sabah saatlerinde Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğu kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi görüleceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığında, ülke genelinde önemli bir değişiklik olmayacağı; iç ve batı kesimlerde mevsim normallerinin altında, doğu kesimlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin edilirken, rüzgarın ise genellikle güney ve güneybatı, kuzey ve batı kesimlerde kuzey yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara'nın kuzey ve batısı ile Güney Ege kıyılarında kuzey, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeybatısında güney yönlerden yer yer kuvvetli (30-60 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Adana'nın doğu, Kahramanmaraş'ın batı ilçeleri ile Hatay ve Osmaniye çevrelerinde kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde olacağı tahmin edildiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ani sel, su baskını, yıldırım, heyelan ve ulaşımda aksamalar) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

YOĞUN KAR UYARISI: Yağışların; sabah ve öğle saatlerinde Çanakkale, Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne çevrelerinde yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin edildiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (buzlanma ve don olayı, ulaşımda aksamalar) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İSTANBUL’DA GECE BOYUNCA KAR ALARMI

İstanbul’da, belediye ekipleri, gece boyunca kar alarmı durumundaydı. Karla mücadele için oluşturulan ekipler, ana yollar üzerinde hazır bekledi. Özellikle trafik akışının yoğun yaşanması muhtemel bölgelerdeki yollar üstünde birçok noktada kar küreme araçları hazır tutuldu. Yine yolllar gibi üst geçitlerde de tuzlama çalışmaları yapıldı.

Avrupa yakasında bazı bölgelerde kısa süreli yaşanan ve etkili olmayan kar yağışı, Asya yakasında yüksek mevkilerde ise kendisini zaman zaman gösterdi. Özellikle Maltepe bölgesinde ara ara hızlanan kar yağışı sırasında belediye ekipleri de karla mücadele çalışmaları için hazır bekledi.

Daha çok, karla karışık yağmur şeklinde yaşanan bölgesel yağışlar genel olarak etkili olmadı ve İstanbullular’a ciddi problemler çıkarmadı.

BEYLİKDÜZÜ'NDE KAR YAĞIŞI

Önceki gün akşam saatlerinden itibaren başlayan sağanak yağış yüksek kesimlerde zaman zaman etkisini kar yağışı olarak gösterdi. Kentin en yüksek ilçelerinden Beylikdüzü ve çevresinde sabah saatlerinde kar yağışı etkili oldu. Yağış, rüzgar ve soğuk havanın etkisi ile vatandaşların şemsiyelerini güçlükle tuttuğu görüldü.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

ANKARA: Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinde kar yağışlı 3
İSTANBUL: Çok bulutlu ve karla karışık yağmurlu, batısının yüksek kesimlerinde yer yer kar yağışlı 4
BURSA: Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı 4
KONYA: Kar yağışlı 0
TEKİRDAĞ: Bulutlu 3
İZMİR: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 9
ADANA: Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar doğu ilçeleri yerel olarak kuvvetli olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 14
ANTALYA: Çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, zamanla iç kesimlerinin yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı 14
SAMSUN: Parçalı çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, zamanla iç kesimlerinin yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı 9
TRABZON: Parçalı çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, zamanla iç kesimlerinin yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı 10
ERZURUM: Çok bulutlu, sabah ve gece saatlerinde kar yağışlı 2
DİYARBAKIR: Parçalı çok bulutlu, gece saatlerinde yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksekleri yer yer kar yağışlı 10

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?