Hayati İnanç'tan dikkat çeken 'alfabe değişikliği' açıklaması! Asıl mesele uydurma Türkçe...

Yazar Hayati İnanç, 'Alfabenin değişikliğinin bizde bir tahribata neden olduğunu düşünüyor musunuz?' sorusuna dikkat çeken açıklamalarda bulunarak 'uydurma Türkçe'ye tepki gösterdi.

Dosya 28.09.2020 - 14:10 28.09.2020 - 14:10

Alfabe değişikliğiyle birlikte Türkçe'nin zayıfladığı ve geçmişle irtibatın koptuğu defalarca kez dile getirildi. Son olarak yazar Hayati İnanç konuyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

UYDURMA TÜRKÇE KELİMELER KÜSTAHLIK VE SAYGISIZLIKTIR

'Alfabenin değişikliğinin bizde bir tahribata neden olduğunu düşünüyor musunuz?' sorusuna cevap veren İnanç, ''Şimdi herhangi bir Türkçe cümleyi, Arap ve Latin alfabesiyle yazmamız durumu çok değiştirmiyor. Anlamıyoruz ki neyle yazarsak yazalım. Yahya Kemal'in şiirleri Latin harfleriyle yazılı. Ama günümüzde okumuşlar da dahil toplumun yüzde 90'ına yabancı dil kadar uzak. Tasfiyecilik yani uydurma bir Türkçe ortaya konması keyfiyetini gözden kaçırıyoruz. Yani konseptten çıkıyoruz. Başka yerlere kayıyor. Siz şimdi mektup yerine betik diyecek olursanız, mektep yerine okul, katip yerine yazman diyecekseniz bunu gelecek nesillere aktaramazsınız. Ortada bir şey kalmıyor. Ortak dili kaybediyoruz. Siz burada Latin alfabesini kullanıyoruz, Rusya topraklarında Kiril alfabesini kullanıyorlar. Yine ayrı düştünüz. Hiç önemsiz de değil ama asıl mesele tasfiyecilik.  Her ne kadar biz buna bin yıldır 'imkan' diyorsak bundan sonra 'olanak' diyeceğiz, denmesi korkunç bir şey. Kelimelerin bir tarihi var bir misyonu var. Bu küstahlık ve saygısızlıktır.'' ifadelerini kullandı.

BU GİDİŞ YOKLUĞA GİDİŞTİR

'Stres kelimesini beğenir misiniz?' sorusuyla karşılaştığını belirten İnanç, ''Stres, Türkçeye gireli 30-40 sene oldu olmadı. Fransızcadan ithal bir kelime. Bu kelimeyi kullanmayalım demiyorum. Türkçeleştirir kullanırız. Fakat bu geldi diye 'gam, keder, kahır, ızdırap, inkisar, hüzün, yeis, üzüntü, kaygı....' onlarca kelimeyi bir kenara bırakıp sadece stresle kendimi izah etmeye davet ediyorsunuz, beni... Her türlü üzüntü biçimini sadece bir kelimeyle ifade etmek gibi bir yoksulluğa sürükleniyoruz. Bugün 'onur' kelimesini çok kullanıyoruz, seviyoruz. O da Fransızca kökenlidir, maalesef. Gurur, kibir, şeref, haysiyet, izzet-i nefis, namus ve iftihar gibi 7 farklı kelimeyi tek kelime olan 'onur'a sığdırıyoruz. Bu ne demek biliyor musunuz? Zihin kapasitenizi kendi elinizle 1/7'ye düşürmek demek. Ve bu gidiş Allah saklasın, yokluğa gidiştir. Dediğim gibi kütüphaneler Türkçe kitaplarla dolu okuyamıyoruz. 3-5 ayda öğrenir Arap alfabesini okursunuz. Kur'an okuyanlar 15 günde Osmanlıca okumayı öğrenebilir. Konu o değil öğrendikten sonra eline aldığı metni anlayacak mı? İşte mesele o... İki nesil sonra bu gidişe dur diyemezsek, kelimeler anlaşılamayacak ki hangi harfle yazarsan yaz... '' ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@