HDP'liler gözaltında! CHP'den peş peşe skandal açıklamalar...

HDP'nin yaptığı sokak çağrısından sonra çıkan sokak olaylarına ilişkin bu sabah başlatılan operasyonlar, CHP'li isimleri rahatsız etti.

Gündem 25.09.2020 - 11:07 25.09.2020 - 11:07

HDP'nin yaptığı sokak çağrısından sonra çıkan sokak olaylarına ilişkin bu sabah başlatılan operasyonlar, CHP'li isimleri rahatsız etti.

Eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Şenoğlu'nun da tutuklu bulunduğu 2014'teki Kobani bahanesiyle düzenlenen eylemlere ilişkin soruşturma kapsamında 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Son dakika: Peş peşe operasyon haberleri: HDP'li isimler gözaltında!

OPERASYONLA GÖZALTINA ALINDILAR

Sabah karşı başlayan operasyonlar kapsamında aralarında eski HDP milletvekillerinin de bulunduğu bazı isimler gözaltına alındı.

HDP'ye en yakın isimlerden biri olarak partide öne çıkan İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Twitter'dan operasyonların karşısında durdurduğunu gösterdi.

Tanrıkulu, "Ayhan Bilgen, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ve birçok siyasetçi sabah saatlerinde gözaltına alındılar. Nedeni 6-8 Ekim 2014 Kobane olaylarıymış. Aradan tam 6 yıl geçmiş, soruşturulmuş, ifade vermiş ve yargılanmışlar" ifadelerini kullandı.

CHP'li Hüseyin Aygün ise, "Soruşturması bir yıldır süren, altı yıl önceki Kobani olayları için 82 siyasetçi gözaltında. Soruşturmanın başında geçen hafta Saray'a gidip hediye alan savcı bulunuyor. Gözaltına alınanlar yeri yurdu belli insanlar. Demek ki, AKP iyice sıkıştı ve HDP'ye vurarak rahatlayacak" ifadelerini kullandı.

Mahmut Tanal da Avukat Kerem Altınparmak'ın attığı "2014’te gerçekleşen Kobane olaylarına ilişkin suçlamalar HDP’li vekillerin ilk gözaltına alındığı 2016'da da vardı. Yani olayın üstünden 6, soruşturmanın üstünden en az 4 yıl geçmiş. Şimdi ne delil bulundu da 6 yıl sonra HDP'li siyasetçilere operasyon yapılmaya karar verildi?" tweetini alıntılayarak, "Konjonktüre göre, hesap görme adına mı hareket ediliyor?" dedi.

KAYNAK: HABER7

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@