CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin katıldığı canlı yayında "Elbette HDP'ye bakanlık verilebilir, her partiye verilebilir" ifadelerini kullandı. Bunun üzerine önce İYİ Parti'den Yavuz Ağıralioğlu,Müsavat Dervişoğlu ve Koray Aydın "Kime sordunuz? Biz böyle bir şeye razı olmayız" diyerek tepki göstermişti. İYİ Parti'nin tepkisinin ardından bir sert çıkış da CHP'de parti içinden oldu.

CHP'den ihracı gündemde olan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan da partisinin milletvekili Gürsel Tekin'e sert tepki gösterdi. Özcan "HDP'ye bakanlık verilebilir" ne demek. HDP, terör örgütü ile bağını kesti de bizim mi haberimiz yok? Bu söz en hafif tabirle aymazlıktır. Sözlerin parti adına bağlayıcılığı yok biliyorum. Bu yüzden Partimizin yetkili kurullarının Gürsel Tekin ile ilgili gereğini yapmasını umuyorum" dedi.

Yavuz Ağıralioğlu: Kime neyi veriyorsunuz? 

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Ağıralioğlu, "İYİ Parti'nin hassasiyetlerine, Genel Başkanımızın "Terör örgütünün gölgesinin bile düştüğü yerde olmayız." beyanına, asgari ittifak hukukuna ve nezaketine rağmen, kime sordunuz da kime neyi veriyorsunuz? Bu gibi açıklamalar doğru değil ve biz böyle bir şeye asla razı olmayız." dedi.

Ağıralioğlu, sözlerinin devamında "Bu gibi talihsiz beyanatlar sebebiyle bir daha, açıkça şerh edelim ki: Pkk'ya terör örgütü diyemeyen ve terörle bağını kopartamayan Hdp ile asla yol yürümeyiz. İttifak hukukuna riayet ve karşılıklı saygı için bizim ilkelerimiz ve kırmızı çizgilerimiz dosdoğru anlaşılmalıdır. " ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu'dan Demirtaş'a sert tepki! O kadar iğrenç ve aşağılıksın ki... Bakan Soylu'dan Demirtaş'a sert tepki! O kadar iğrenç ve aşağılıksın ki...

Koray Aydın: HDP'ye Bakanlık verme söylemi asla kabul edilemez

İYİ Parti Ankara Milletvekili Koray Aydın "Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener'in defalarca ifade ettiği gibi; İYİ Parti, HDP'yi PKK terör örgütünün yanında konumlandırmaktadır. Partimizin görüşü nettir! PKK ile arasına mesafe koyamayan HDP'yi normalleştirme çabası ve HDP'ye Bakanlık verme söylemi asla kabul edilemez!" diyerek tepki gösterdi.

Müsavat Dervişoğlu: Herkes haddini ve hududunu bilmeli

İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, "Gürsel Tekin beyefendi kendi namı hesabına verecek bir şeyi varsa, kime isterse ona versin. Densizliğin, hadsizliğin ve ilkelerimize saygısızlığın bir anlamı yok. Kime ve neye hizmet ettiği belli olan bu açıklamaya, bizden önce ses çıkarması gerekenler de sükut etmesin. İyi Partiyi ve onun ilkelerini anlamayanlara karşı ders vermek gerekirse, geri durmayacağımız unutulmamalıdır. Herkes haddini ve hududunu bilmelidir." dedi.