Her şeyi kazanıp da en önemli şey olan zamanı kaybettiğinizin farkına vardıracak kısa bir öykü

Amerikalı bir iş adamı ile balıkçı arasındaki düşündürücü kısa bir öykü...

Aktüel 30.01.2020 - 00:22 30.01.2020 - 00:22

Amerikalı zengin bir işadamı, Meksika’ya yaptığı bir iş seyahati sırasında küçük bir kıyı kasabasına uğrar.

Limanda gezerken, ağzına kadar balık dolu küçük bir teknenin içinde oturan bir balıkçı dikkatini çeker.

Balıkçıya yaklaşır ve merakla sorar: “Merhaba, bu balıkları yakalamak ne kadar zamanını aldı ?” Balıkçı, hepsini üç saatte yakaladığını söyler. Amerikalı işadamı bu kez, “niçin daha uzun süre kalıp daha fazla balık yakalamadığını” sorar.

Balıkçı, “ailesinin geçimi için bu kadarının yettiğini” söyler. İşadamı merakla balıkçıya kalan zamanını nasıl geçirdiğini sorar. Balıkçı anlatır: “Sabah biraz balık yakalarım. Sonra çocuklarımla oynarım, öğleyin de karımla biraz siesta yaparız. Akşamları, gitar çalıp birlikte eğleniriz. Geç vakit yatarım. Gördüğünüz gibi, dolu ve meşgul bir yaşantım var efendim.” Amerikalı; “Ekonomi alanında üniversite okudum, istersen sana yardım edebilirim. Zamanının daha büyük bir kısmını balık tutmaya ayırmalı, bunun için de daha büyük bir tekne ile çalışmalısın. Bu tekneden elde edeceğin gelirle daha büyük tekneler alırsın. Kısa sürede bir balıkçı filosuna sahip olursun. Böylelikle, yakaladığın balıkları aracılara değil doğrudan doğruya işleme tesislerine satarsın. Hatta kendi balık fabrikanı bile kurabilirsin.”

Amerikalı işadamı konuşmaya devam eder: “Tabii bunları yapman için öncelikle bu küçük balıkçı kasabasını terk edip Mexico City’ye, daha sonra Los Angeles’e ve en sonunda holdingini genişletebileceğin New York’a yerleşirsin.”

Balıkçı sorar: “Peki bayım, bu anlattıklarınızı ne kadar zamanda yapabilirim?“On beş, yirmi yıl kadar.” “Peki, bundan sonra efendim?” diye sorar balıkçı.

Amerikalı gülerek: “Şimdi anlatacağım işin en iyi tarafı! Zamanı geldiğinde, şirketini halka açarsın ve şirketinin hisselerini iyi paraya satarsın! Kısa zamanda zengin olup milyonlar kazanırsın!” “Milyonlar?” der, Meksikalı, “Eee...sonra bayım?”

Amerikalı, “Ondan sonra emekli olursun. Geç vakitlerde yatabileceğin küçük bir balıkçı kasabasına yerleşirsin, istersen zevk için biraz balık tutarsın, çocuklarınla oynayacak, karınla siesta yapacak zamanın olur, akşamları da arkadaşlarınla gitar çalar eğlenirsin. Nasıl, mükemmel değil mi?” “Kesinlikle mükemmel de ben şu an başka ne yapıyorum ki!”

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@