‘Her üç Türk’ten beşi şairdi’, şimdi fotoğrafçı'

Fotoğraf üzerinden yapılan sosyolojik eleştirilere bir yenisi daha eklendi. İşte o eleştiri ve tespitlerin yer aldığı söz konusu yazı...

Yaşam 25.08.2008 - 01:35 25.08.2008 - 01:35

Herkesin şiir yazdığını belirtmek için kullanılan meşhur bir söz vardır ya; "her üç türk'ten beşi şairdir" diye. Belli ki kime ait olduğu bilinmeyen bu vecize, dijital fotoğraf makineleri çıkmadan evvel söylenmiş. Bu sözü ilk kim söylediyse içinde bulunduğumuz yılda bir milyona yakın fotoğraf makinesinin satıldığını bilmiş, internetteki fotoğraf paylaşım sitelerine her gün gelen binlerce fotoğrafı görmüş olsaydı herhalde sözünü şöyle söylerdi: "her üç türk'ten beşi fotoğrafçıdır". Biraz abartmış gibi gözükebiliriz, ama durum abartılacak kadar var. büyük şirketlerin genel müdürlerinden tutun da Simitçi Mehmet Efendi’ye kadar herkeste öyle bir fotoğraf çekme merakı ve çektiği fotoğrafı internetten paylaşma hevesi var ki sormayın. Fotoğraf internet ortamında insanların kendilerini ifade etme, duygularını paylaşma aracı oldu. Birçok kişi işi gücü bırakıp fotoğraf çekmek için özel gezilere çıkıyor. Fotoğraf kitapları bastırıyor, internette fotoğraf siteleri kuruyor. Fotoğraf sitelerinin, sayıları binleri aşan üyeleri, değme fotoğrafçılara taş çıkartacak yorumlar yapıyor. Aslında bu siteler birçok konuda önemli bir boşluğu dolduruyor; herkesin ulaşabileceği görsel arşivler oluşturuyor.

ESKİDEN ŞİİR GÖNDERİRLERDİ ŞİMDİ FOTOĞRAF

Yaklaşık 5 yıl önce yazdığı "smart mobs" adlı kitapta trend avcısı Howard Rheingold, cep telefonuyla fotoğraf çekmenin kronikleşeceğini söylemişti. Aynı kitapta 2008 yılında dünyada 650 milyon insanın fotoğraf çeken cep telefonu sahibi olacağını söyleyen Rheingold, insanların her anını fotoğraflama hastalığına kapılacağını düşünüyordu. Fotoğraf çekme aşkı öyle yaygınlaştı ki Rheingold'un bu öngörüsü gerçekleşti. Şöyle etrafınıza ve kendi hayatınıza bir bakın, özel bir an yaşadığınızda aklınıza ilk olarak ne geliyor: "Durun bir fotoğraf çekilelim, bu anı çekmeliydim!"

Hâlbuki önceden fotoğraf çektirmek düğünde, bayramda yani yalnızca ‘özel’ anlara has ‘özel’ bir faaliyetti. Şimdi üzüntü, sevinç, heyecan, güzel bir manzara ya da mutlu bir an… Yani hayatına dair her şeyi fotoğraflarla ifade ediyor insanlar. Sanki düğünler sadece fotoğraf çektirmek için yapılıyor, eş-dost ve arkadaşla bir araya gelindiğinde en önemli faaliyet fotoğraf çek(tir)mek oluyor. Anı yaşamaktansa anı fotoğrafla kalıcı hale getirmek için uğraşılıyor.

Eskiden iki satır cümle ile anlatılan sevginin yerini şimdi muhteşem (!) bir fotoğraf aldı. İşte bu yüzden şiirlerinin yayınlanması için dergilerin gazetelerin kapısını aşındıranlar şimdi fotoğraflarının yayınlanması için uğraşıyorlar. Ya da uğraşmıyor, bir internet sitesi açıp orada yayınlıyorlar. Fotoğraf dergisinin editörü Ömer Serkan Bakır, dergilerine fotoğraflarının yayınlanmasını isteyenler tarafından çok sayıda başvuru yapıldığını söylüyor. Fotoğraf sanatçısı Muhsin Divan, şiir yazmanın az masraflı bir kendini ifade etme yolu olduğu için çok tercih edildiğini düşünüyor. Şiir için bir kağıt ve bir kalem yetiyordu. bu sebeple de çok yaygındı. Şimdi dijital teknoloji sayesinde fotoğraf da ucuz ve kolay bir ifade aracı haline geldi. Şiir kitapları bulunan fotoğraf sanatçısı Merih Akoğul ise fotoğrafın sosyalleşme aracı olduğunu söylüyor ve bir terapi biçimi olarak görülmesini önemsiyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@