Kosova-Sırbistan sınırında hava saldırı sirenleri çalmaya başladı. Sırp lider Vucic'in ortamı geren açıklamaları sonrası Kosova Sırbistan sınır hattında hareketlilik olduğu bilgisi paylaşıldı.

Kosova-Sırbistan sınırında bugün her iki ülke de hava saldırı sirenleri çalmaya başladı.  Öte yandan karşılıklı iki ülke arasında karşılıklı uyarı atışları yapıldığıyla ilgili videolar basında yer aldı. Her iki ülke de sınıra asker sevkiyatı yaptı.

Kosova Başbakanı Abin Kurti geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada "Kosova'ya girecek Sırplara geçici kimlik verilecek, pasaportlarını değil bu kimlikleri kullanmaları gerekecek" ifadelerini kullanmıştı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ise bugün yaptığı açıklamada Kosova'daki Sırpların daha fazla zulme tolerans göstermeyeceğini belirtti. Vucic, halka sesleniş konuşmasında, Kosova'daki Sırpların durumunu değerlendirirken, "Kosovalı Sırplar, daha fazla zulme tahammül etmeyecek." ifadesini kullandı.

Kosovalı Sırplardan, Arnavutlara yönelik bir saldırı ya da kışkırtma olmayacağı yönünde söz aldığına işaret eden Vucic, bu durumun, "Arnavutların yaptıklarından bağımsız olarak değişmeyeceğini", ancak Sırpların da kendi evlerini koruyacaklarını kaydetti.

Vucic, "Biz barışı arayacağız ama söyleyeyim ki teslim olmayacağız." şeklinde konuştu.

SIRBİSTAN SAVUNMA BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Sırbistan Savunma Bakanlığı bugün yaşanan gerilimle ilgili bir basın açıklaması yaparak askerlerinin Kosova topraklarına girmediğini ifade etti. 

Bakanlığın açıklaması şöyle:

"Basında yer alan bilgi kirliliği üzerine açıklama yapma gereği duyduk: Sırp askerleri, sözde Kosova topraklarına girmedi. Sözde Kosova güvenlik güçleri ile bir çatışma yaşanmadı. Sınır hattında durum stabil."

"SIRBİSTAN KOLAYCA YENEBİLECEĞİNİZ BİR ÜLKE DEĞİL"

Sırbistan'ın hiçbir zaman bugünkünden daha karmaşık ve zor bir durumda olmadığını vurgulayan Vucic, Priştine yönetiminin ise kendisini sürekli mağdur olarak göstermeye çalıştığını söyledi.

Vucic, Kosova'daki Arnavutların, Başbakan Albin Kurti yüzünden problem yaşadıklarını ve Batı'nın Kosova'da oluşabilecek hiçbir çatışmayı istemeyeceğini dile getirdi.

Ülkesinin çatışmalara neden olan ve çatışma isteyen taraf olmadığının altını çizen Vucic, "Sırbistan, (Slobodan) Miloşeviç ve (Boris) Tadiç zamanında olduğu gibi kolayca yenebileceğiniz bir ülke değil" dedi.

Fazıl Say, İmamoğlu'nu yine bombaladı: Alay mı ediliyor bizlerle? Fazıl Say, İmamoğlu'nu yine bombaladı: Alay mı ediliyor bizlerle?

Sırbistan, uçaklar da dahil olmak üzere orduyu Kosova sınırlarına çekiyor
Vucic "Kosova ordusu gece yarısı Sırbistan'ın kuzeyine saldırmayı planlıyor" açıklamasında bulundu.

KOSOVA- SIRBİSTAN GERİLİMİNE DAİR İLK AÇIKLAMA RUSYAADAN GELDİ

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zaharova: “Kosova ile arkasındaki ABD ve AB, provokasyonları durdurmalı. Sırpların haklarına saygı duyulmalı.”