Hibrit aşılamada dünyanın gözü Türkiye'de! Soru şu: Denek mi olduk?

Sağlık Bakanlığı'nın 30 milyon kişiyle yaptığı hibrit aşılama ve üçüncü dozun koruyuculuğunu ortaya çıkaracak araştırması bir yandan heyecan oluştururken diğer yandan akıllara farklı sorular geldi.

Gündem 14.09.2021 - 17:23 14.09.2021 - 20:41

Kovid-19 salgını yeni varyantlarla tüm dünyayı etkisi altına alırken bir müjdeli haber geldi. Dünya'da ilk ve tek olan bir çalışmayla 3'üncü doz veya hibrit aşılamanın koruyuculuğu ve güvenliğine dair çalışma Türkiye'de yapılmış. Sağlık Bakanlığı 30 milyon kişiyle yaptığı bu araştırmayla, aşıların denemeleri üzerinden virüsün ortadan kalkacağı yönünde açıklamalar öne sürüldü. Ancak akıllara şu soru geldi: 30 milyon insanımız üzerinde tek doz, çift doz, üçüncü doz ve hibrit aşılama süreci test mi edildi? Sağlık Bakanlığı'nın 30 milyon kişiyle yaptığı hibrit aşılama ve üçüncü dozun koruyuculuklarını ortaya çıkaracak araştırmasının ardından doğal olarak akıllara 'denek mi olduk?' sorusu geldi. İşte kamuoyuna yansıyan haber:

Sağlık Bakanlığı, tüm yaş gruplarında tek doz, çift doz, üçüncü doz ile hibrit aşılamayı uygulayan kişilerde hastaneye yatış, ağır klinik durum ve ölüm tablolarını ayrıntılı olarak inceledi. 3 doz inaktif aşı (Sinovac) olan ya da 2 doz inaktif bir doz da mRna aşısını (BioNTech) uygulayan kişilerde çok yüksek oranda koruyuculuk elde edildiği ortaya konuldu. Araştırmanın sonuçları kısa süre içinde dünyanın saygın bilim dergilerinde yayınlanacak.

DÜNYADA İLK OLACAK

SABAH'a konuşan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Deniz Odabaş, "Dünyada hem inaktif hem de mRna aşılarını birlikte uygulayan ve 3'üncü dozu yapan ülkelerin sayısı sınırlı. Dünyada bu konuda ve bu kadar yüksek sayıda kişiyle yapılan henüz bir araştırma yok. Bu bakımdan dünyada bir ilk olacak. Sağlık Bakanlığı'mızın duyuracağı araştırmanın sonuçlarını tüm dünya ilgiyle bekliyor. Araştırmanın c yapılması, tüm yaş gruplarının temsil edilmesi, hibrit aşılama ve üçüncü dozun koruyuculuklarının ortaya konulması bakımından son derece önemli bir çalışma olacak" dedi. Odabaş, "Vaka sayılarının 20 binleri geçtiğini görüyoruz. Hastalık çok hızlı bulaşıyor. Konser, festival ve düğün gibi toplu etkinliklerde daha dikkatli olmamızda fayda var. Çift doz BioNTech ya da 2 doz Sinovac'ın ardından 3'üncü dozu da olmamız kovid versiyonlarına karşı koruyuculuğu artırıyor" diye konuştu.

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@