Hindistan'da bir okuldaki başörtüsü yasağı dünya çapında geniş yankı uyandırmıştı. Hindistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bagchi, başörtülü öğrencilere yönelik tutuma gösterilen tepkiden 'rahatsız' olduklarını ifade etti.

Güney Asya ülkesi Hindistan, son dönemde başörtüsü yasaklarıyla konuşuluyor.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı, yasağın Karnataka eyaletindeki Yüksek Mahkeme tarafından adli inceleme altında olduğunu açıkladı.

The Times of India gazetesinin haberine göre, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Arindam Bagchi, Karnataka'daki başörtüsü yasağına ilişkin bazı ülkelerin değerlendirmelerine yanıt verdi.

"İÇ MESELE" AÇIKLAMASI

Ülkesinin iç meselelerine ilişkin yorumları "hoş karşılamadıklarını" belirten Bagchi, "Karnataka'daki bazı eğitim kurumlarında kıyafet yönetmeliğiyle ilgili konu, Karnataka Yüksek Mahkemesi tarafından adli inceleme altındadır." dedi.

Bagchi'nin açıklamaları, ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu'nun, Karnataka'daki başörtüsü yasağının "dini özgürlüğü ihlal ettiğini ve kadınları ve kızları küçük düşürüp marjinalleştirdiğini" belirtmesinden bir gün sonra geldi.

KARNATAKA'DA BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI

Putin, gıda krizine son verebilir; tek şartı var Putin, gıda krizine son verebilir; tek şartı var

Eyalet genelinde uzun süredir uygulanan başörtüsü yasağı, 1 Ocak'ta devlete ait Udupi Kadın Yüksekokulu'ndaki Müslüman öğrencilerin derslere başörtüsüyle girmesiyle tartışılmaya başlandı.

Karnataka'da diğer okullarda da Müslüman kız öğrencilerin başörtülü derslere girmesi üzerine Hindu öğrenciler tepki göstererek derslere safran rengi şalla girmeye başlamıştı.

PROTESTOLAR BAŞLADI

Udupi'deki okul yöneticileri, hükümet yetkilileri ile öğrenci ve aileleri arasında 19 Ocak'ta yapılan toplantıda bir çözüme varılamamış, 5 kız öğrenci okul dışında protestolara başlamıştı.

Eyalet hükümeti, 26 Ocak'ta uzman paneli kurmuş; panel görüşünü bildirene kadar başörtülü öğrencilerin üniforma kurallarına uyması ve okula başörtüsüz girmesi istenmişti.

BAŞÖRTÜLÜ ÖĞRENCİLER: TEMEL BİR HAK

Başörtülü öğrenciler, 31 Ocak'ta Karnataka Yüksek Mahkemesi'ne başvurarak başörtüsünün Hindistan anayasasının sağladığı temel bir hak olduğunu savunmuştu.

Mahkeme, başörtüsü gerginliğinin yaşandığı eyalette öğrencilerin konuya dair karar açıklanıncaya kadar başörtüsüyle okullara giremeyeceğini bildirmişti.