Hişam bin As kimdir? Hişam bin As‘ın hayatı

Hişam bin As kimdir? Hişam bin As nerede doğmuştur? Hişam bin As ne zaman doğmuştur? Hişam bin As nasıl Müslüman olmuştur? Hişam bin As nasıl hicret etmiştir? Hişam bin As nasıl evlenmiştir? Hişam bin As’ın cesareti, Hişam bin As‘ın hayatı, Hişam bin As’ın vefatı…

İslam 07.09.2020 - 16:46 07.09.2020 - 16:46

İşte, "Hişam bin As kimdir? Hişam bin As nerede doğmuştur? Hişam bin As ne zaman doğmuştur? Hişam bin As nasıl Müslüman olmuştur? Hişam bin As nasıl hicret etmiştir? Hişam bin As nasıl evlenmiştir? Hişam bin As’ın cesareti, Hişam bin As‘ın hayatı, Hişam bin As’ın vefatı…" sorularının cevapları.

HİŞAM BİN AS'IN HAYATI

Büyük Sahabî ve Mısır Fatihi Amr bin As'ın kardeşiydi. İslâm’ın ilk yıllarında Müslüman olmuştu. İşkenceler artınca da ikinci hicret kafilesiyle Habeşistan'a hicret etti. Bir müddet sonra Peygamberimizin Medine'ye hicret ettiğini haber aldı. Habeşistan’da daha fazla kalamadı. Mekke'ye döndü. Oradan Medine'ye hicret etmek istediyse de babası ve akrabaları kendisini bırakmadılar. Hapsettiler ve dayanılmaz işkencelere maruz bıraktılar. Uzun müddet hapis kalan Hz, Hişam ancak Hendek Savaşından sonra Medine'ye hicret edebildi. Bundan sonra Peygamberimizle birlikte bütün savaşlara iştirak etti. Büyük kahramanlık örnekleri sergiledi.

Peygamberimiz kendisini çok severdi. Bir hadislerinde, "As’ın çocukları Hişam ve Amr mü'mindir" buyurarak onların îmânlarına şâhitlik etti. Hz. Hişam, kardeşi Amr bin As (r.a.) gibi kahramanlık ve cesâretiyle tanınıyordu. Hz. Ebû Bekir ve Hz. Ömer dönemlerinde yapılan savaşlara katıldı. Büyük kahramanlıklar gösterdi.

HİŞAM BİN AS'IN VEFATI, HİŞAM BİN AS'IN ŞEHİT OLUŞU

Bilhassa şehidlik makâmına kavuştuğu Ecnadin Harbinde destanlaştı. Bu savaşta Bizanslılar çok kalabalıktı. Bir ara Müslümanlar çözülme alâmeti gösterdiler. Bu Hz. Hişam’ı çok üzdü. "Ey Müslümanlar, bana geliniz. Ben Hişam bin As’ım. Bana geliniz. Cennetten mi kaçıyorsunuz?" diye seslendi. Sonra da Bizanslıların saflarını yara yara içlerine kadar ilerledi. Birkaçını öldürdükten sonra aldığı ağır yaralarla şehitlik mertebesini kazandı. Tarih Hicretin 13. yılıydı.

Hz. Ömer onun şehid olduğu haberini alınca, "Allah ona rahmet etsin. Islâm’in en iyi yardımcılarından birisiydi" diyerek takdirlerini ifade etti.

Hişam'ın şehadetinden sonra Müslümanlar, Hz. Amr'a kendisinin mi, yoksa kardeşinin mi daha faziletli olduğunu sordular. Hz. Amr, "Yayca ben, ama faziletçe Hişam" cevabını verdi. Bunun sebebini de şöyle izah etti: "İslâmiyet her ikimize de arz edildi. O hemen kabul etti, ben ise başlangıçta reddettim, Her ikimiz de şehitlik için dua bulunmuştuk. Onun duası kabul oldu."

Allah her ikisinden de razı olsun!

Yorumlar