Hollandalı çiftçiler, hükümetin metan salınımını azaltmak için çiftlikleri kapatma kararına karşı inekleri ile birlikte meclis önünde toplanan çiftçiler hükümete “Atık değil gıda üretiyoruz.” tepkisi gösterdi.

Tarım ülkesi Hollanda'da, hükümet nitrojen ve metan salınımını Avrupa Birliği standartlarına düşürmek için çiftlikleri kapatma kararı aldı. Çiftçiler, sokağa döküldü.

Trump, FBI'ın el koyduğu pasaportlarını geri aldı Trump, FBI'ın el koyduğu pasaportlarını geri aldı

Karara göre 17 bin çiftçi işsiz kalacak, tarımsal üretim yaklaşık yüzde 50 azalacak. Son bir haftadır traktörleriyle yollara dökülen çiftçiler, “Biz atık üretmiyoruz, gıda üretiyoruz” diyerek, hükümeti protesto ediyor.

Son olarak bir grup çiftçi, Hollanda’nın idari merkezi Hague önüne inek getirerek tepkisini gösterdi. Çiftçiler, “Biz olmazsak yiyecek de olmaz. Hükümet getirdiği kısıtlamaları kaldırmalı” açıklaması yaptı.

Hollanda Hükümeti, azot salınımı azaltmak için inek, domuz ve tavuk gibi çiftlik hayvanlarının sayısına kısıtlamalar getirmişti. Karara tepki olarak binlerce çiftçi, 22 Haziran'da traktör ve tarım araçlarıyla Gelderland bölgesinde büyük bir gösteri düzenlemişti.