Hollanda'da İslam ve göçmen karşıtı Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA), Kur'an-ı Kerim yakma eylemi başlatmaya çalıştı.

Rotterdam'daki merkezi tren istasyonunu önünde yerel saatle 14.00'te yapılması planlanan gösteriye, PEGIDA çok küçük bir grupla katıldı.

Polis, Hollandalı PEGIDA üyelerinin nefret söyleminde bulundukları gerekçesiyle güvenlik güçleri tarafından uyarıldığını belirtti.

Türkiye Bankalar Birliği, akıllı cihazlara yüklenen uygulamalara karşı uyardı! Türkiye Bankalar Birliği, akıllı cihazlara yüklenen uygulamalara karşı uyardı!

Edwin Wagensveld'a gözaltı
Uyarıları dikkate almayan ve nefret söylemini devam ettiren PEGIDA hareketinin Hollandalı lideri Edwin Wagensveld'in gözaltına alındığını ifade eden polis yetkilileri, daha sonra az sayıdaki PEGIDA üyelerinin alandan uzaklaştırıldığını kaydetti.

Benzer gösterinin Lahey'de gerçekleştirilmesi planlanıyor
Irkçı grubun iki hafta önce sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma göre, benzer bir gösterinin yarın Lahey kentinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Müslümanlardan karşı gösteri
Hollanda'daki çeşitli Müslüman topluluklar, PEGIDA'nın Kur'an-ı Kerim yakacağını açıklamasına rağmen gösterisinin yasaklanmaması nedeniyle aynı meydanda karşıt gösteri düzenledi.

Yerel saatle 12.00'den itibaren merkezi tren istasyonunun önünde toplanan kalabalık grup, namaz kıldı ve ara ara sloganlar attı.

Çok sayıda atlı, zırhlı polisin yer aldığı gösteriye polis köpeklerinin de getirildiği görüldü.

Polisin PEGIDA eyleminin sona erdiğini ve herhangi olumsuz bir olayın yaşanmadığına ilişkin anonsunun ardından Müslüman grubun karşı gösterisi sona erdi.

Rotterdam Belediye Başkan Yardımcısı Robert Simons, PEGIDA'nın gösteride Kur'an-ı Kerim'i yakması durumunda polisin müdahale edeceğini açıklamıştı.