Hollanda’da, zorla fuhuş faillerinin profili çıkarıldı

Hollanda’da zorla fuhuş yaptıran suçluların incelenmesi sonucu Çocuk Ticareti ve İnsan Ticareti İzleme Merkezi (CKM) tarafından hazırlanan bir rapor, zanlıların profillerini ortaya çıkardı.

Dünya 02.03.2021 - 23:53 02.03.2021 - 23:53

Raporun oldukça ilginç detaylarının yanında, zanlıların %80 oranında göçmen kökenli olması ayrı bir dikkat çekti. Bu da, Hollanda’da zorla fuhşa sürüklenen ve çoğunlukla çocuk yaştaki kız ve erkeklerin de göçmen kökenli olduğunu gösteriyor.

Raporun en önemli tespitlerinden biri ise, zorla fuhşa sürüklenen kızların faille bir aşk ilişkisi olduğu tezinin doğru olmadığının tespiti oldu. İncelenen 25 ayrı suç dosyasının bilinen faillerinin kurbanla çok kısa hatta bazen bir haftadan daha az süre önce tanıştığı ve hemen ardından tehdit ve şantajla zorla fuhuş bataklığına çekildikleri anlaşıldı.

Zorla fuhuş suçlarını işleyenlerin genellikle başka illegal işlerle de ilgisi olduğu ve başka suçlara da karıştıklarının anlaşıldığının belirtildiği rapora göre, faillerin %40 oranında bir kısmı 23 yaşından daha genç ve %51 oranında bir kısmı ise kurbanla herhangi bir yakın ilişkisi bulunmayan kişilerden oluşuyor.

Fail ile kurbanın ilk tanışmasıyla fuhşa zorlama arasındaki süre çoğu zaman bir aydan daha kısa sürerken, yarısında ise bu süre bir haftadan daha kısa olarak gözlendi.

Özellikle gençlik koruma merkezlerinde kalan ve sorunlu durumdaki kızların seçildiğinin anlaşıldığı kurban profilinde, zorla fuhuş yaptırılan kurbanların korku nedeniyle boyun eğdikleri ve polise gitmeye cesaret edemedikleri anlaşıldı. Zira faillerin cezalandırılması ve cezanın süresi güven verici ve caydırıcı bir boyutta gerçekleşmiyor ve fail kısa süre sonra tehditlerine ve hatta fiziki şiddet uygulamalarına devam etmek üzere geri dönebiliyor.

Kurbanların faillerle %80 oranında internet üzerinden tanıştıkları ve fuhuş anlaşmalarının da %82 oranında yine internet üzerinden yapıldığı da ortaya çıktı.

Faillerin cezalandırılmalarının uzun sürmesi ve cezalarının da suça oranla oldukça az olması, kurbanlardan üçte bir oranında bir kısmının fuhşa zorlanmadığı halde faille irtibatını kesmeye cesaret edemediği de, raporun önemli bir tespiti olarak dikkatlere sunuldu.

Belediyelerin ve gençlerle ilgili karar alan, onları evlerinden ayırarak koruma merkezlerine yerleştiren kurumların, yaptıklarının sonuçlarını görmeleri bakımından oldukça önemli olan raporun pratikte bir karşılığının olması maalesef beklenmiyor. Yani sosyal ve hukuki süreç “loverboy” denilen ve genç kızları fuhşa zorlayan suçluların önüne açıyor ve onlara hak ettikleri cezayı vermeyerek, bu utanç verici işe devam etmelerine olanak sağlıyor.

İnsan ticareti olarak isimlendirilen bu suçun önlenmesi için toplum kesimlerinin tamamının sorumlulukları bulunuyor.

YASAL UYARI: Haberlerimizi izin almadan ve link vermeden kullanmayınız. ©ufuk.nl

Ufuk Media Haber Merkezi

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@