Hollandalı NOS TV'den İslam'a karşı çirkin algı!

NOS anketinde İslam, Hollanda için endişe duyulan sorunlardan biri olarak lanse edilmeye çalışıldı.

Dünya 17.01.2021 - 18:21 17.01.2021 - 18:21

Ufuk.nl'de yer alan habere göre, Hollanda kamu yayın kuruluşu NOS, seçim atmosferine giren ülkede, okuyucularının politik görüşlerini öğrenmek için düzenlediği ankette, endişe duyulan başlıklar arasında İslam’ı da kullandı.

Sosyal medyadan gösterilen tepkiler üzerine NOS, adeta özrü kabahatinden büyük dedirten bir açıklama yaptı. Açıklamada, her seçim dönemi yapılan rutin bir anket çalışması olduğu ve Hollanda’daki bazı siyasi partilerin İslam hakkındaki endişelerinin halktaki karşılığını görmek amacıyla o maddeyi eklediklerini belirtti.

Ayrıca, endişe edilen maddelerden biri olarak İslam’ın orada geçmesi ile inancın kast edilmediği, İslam’dan endişe duyanların olduğu gerçeğini vurguladıkların belirten açıklamayı yapan genel yayın yönetmeni Marcel Gelauff, İslam yerine “İslami etkiler” gibi bir formül bulmalarının daha iyi olacağını ifade etti.

NOS’in halen açık olan ve 40 bin civarında katılım olan anketteki İslam endişesi başlığında bir sorun görmediği anlaşıldı. İslam’a ve Müslümanlara, kendilerinin endişe duyulan bir inanca sahip oldukları imajı verilmiş oldu.

Yorumlar (1)