Otomobil almak isteyen vatandaşlara sevindirici haber geldi. Otomotiv sektöründe yaşanan küresel çip krizi ile ilgili yeni gelişme yaşandı. Japon otomotiv devi Honda, çip krizi nedeniyle Saitama eyaletindeki 2 ve Mie eyaletindeki 1 fabrikada üretim faaliyetleri sekteye uğramıştı.

Japon otomotiv devi yaşanan çip krizi sorununu aştığını ve 3 fabrikasındaki üretim faaliyetlerinin Aralık ayı başı itibariyle normale döneceği açıkladı.

Japonya'lı bir diğer otomobil üreticisi Toyota da geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Japonya'daki tüm fabrikalarının 7 aylık aradan sonra ilk kez Aralık ayında normal faaliyetlerine devam edeceğini duyurmuştu.

ÇİP KRİZİ NEDENİYLE OTOMOTİV ÜRETİMİ AZALMIŞTI

Elektrikli araçlardan robotlara, ev aletlerinden araç içi elektronik sistemlere, savunma sanayiinden giyilebilir teknolojilere kadar birçok alanda kullanılan çiplerin arzında yaşanan yetersizlik nedeniyle birçok sektörde aksamalar yaşanmıştı. Otomotiv üreticileri de çip krizi nedeniyle üretimlerini azaltmış ya da kısmen askıya almıştı.

JAPONYA ÇİP KRİZİNDEN ÇIKIŞ YOLU ARIYOR

Japonya'nın çip tedarikini güvence altına almak için çıkış yolu aradığı belirtilirken Tayvanlı çip üreticisi TSMC'nin Japonya'nın Kumamoto eyaletinde yeni bir fabrika kuracağı açıklanmıştı. Dünyanın en büyük çip üreticilerinden biri olan TSMC'nin tesis inşaatına 2022'de başlamasının planlandığını belirtilirken, üretimin ise 2024'ün sonunda başlayacağı kaydedilmişti.

Öte yandan çip krizi sıfır araçların üretimini azaltmasında büyük etken olduğu için vatandaşlar ikinci el araçlara yoğunlaşmıştı. Bu nedenle ikinci el araçların fiyatları yükselmişti.