Hükümetin ‘ulusal programı’ hazır

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, kurulda görüşülen 3. Ulusal Program hakkında bilgi verdi.

Gündem 19.08.2008 - 08:10 19.08.2008 - 08:10

Önümüzdeki dönemde AB ile ilişkilerin ana eksenini belirleyecek Ulusal Program'ın ana hatları belirlendi. Program, anayasa değişiklikleri de dahil olmak üzere 131 yasa değişikliği içeriyor ve 400 sayfadan oluşuyor.

İki haftalık bir aranın ardından toplanan Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklama yapan Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, kurulda görüşülen 3. Ulusal Program hakkında bilgi verdi.

Cemil Çiçek, "Hem kamuoyuna hem de AB makamlarına verilecek olan Ulusal Belge'nin -ki bunlar bir taahhüt niteliğindedir- hazırlık çalışmalarını sürdürmüş ve çok kapsamlı bir değerlendirme yapılmıştır. Bu değerlendirme aynı zamanda Sayın Babacan tarafından siyasi partilerimizle de görüşülecektir. Kendilerini de ziyaret edecekler. Bu programın içeriği hakkında gerekli açıklamaları yapacaklar. Ondan sonra da son değerlendirmeyi yapıp, bunu kitap haline etirip, kamuoyunun bilgisine sunacağız" dedi.

Çiçek, şöyle konuştu: "Ulusal Program, taslak olarak 400 sayfadan müteşekkildir ve 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş bölümüdür. İkinci bölüm, siyasi kriterlerle ilgili bölümdür. Üçüncü bölüm ekonomik kriterler, dördüncü bölüm de üyelik yükümlülüklerinin üstlenmesi ile ilgili bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler içerisinde Türkiye önümüzdeki 4 yıl içinde neleri yapmayı öngörüyorsa bu taahhütleri ifade etmektedir. Bunların içeriğine bir başka açıdan baktığınızda 131 yasal düzenleme gerektirmektedir. Dolayısıyla bu 400 sayfadan müteşekkil Ulusal Program içerisinde 131 yasa değişikliği yapılması gerekiyor. Bunların hepsi uyum konusunda olan düzenlemelerdir. Bunların kısa vadeli olanlarının 1 veya 2 yıl içerisinde, orta vadeli olanların 3 veya 4 yıl içerisinde yapılması gerekmektedir. 'Bu yasal düzenlemeler nelerle ilgilidir?' diyorsanız, içeriğini anlattığım konularla ilgilidir. Yani siyasi kriterlerle ilgilidir, misal vermek gerekirse, bunların başında yasasını çıkardık, ama Anayasa Mahkemesi tarafından yürürlüğe konulamadı. Ombudsman ya da kamu deneticiliği, kamu yönetiminin işlevselliğini arttıracak konulardır. Yargının işlevselliği, sendikal haklar, bunların hepsi siyasi kriterlerin içindedir."

Bu 131 yasa dışında 342 tane tüzük, yönetmelik gibi ikincil düzenlemenin de Ulusal Program kapsamında 4 yıl içerisinde hayata geçirilmesinin gerektiğini kaydeden Çiçek, 473 adet de 33 fasılla ilgili yapılması gereken düzenlemeler olduğunu ifade etti.

"Hazırlanan Ulusal Program, geçmiş iki tecrübeden yola çıkarak, ayağı yere basan bir programdır" diyen Hükümet Sözcüsü Çiçek, parlamentoda grubu olan ya da olmayan tüm siyasi partiler ile sivil toplum örgütleriyle yapılacak görüşmelerin ardından programa son şeklinin verileceğini söyledi.

Yorumlar