Hulusi Akar: Yunanistan S-300'ü nasıl kullanıyorsa, biz de S-400'ü kullanırız!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, S-400 sistemini, Yunanistan'ın S-300'ü kullandığı gibi Türkiye'nin de tehdit ve tehlikeye karşı kullanabileceğini söyledi.

Gündem 26.02.2021 - 12:16 26.02.2021 - 12:16

Akar açıklamalarında, Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemleri konusuna da yer verdi.

Satın alınan silahlarla beraber yerli ve milli imkanlarla üretilen silahlarla Türk ordusunun imkan ve kabiliyetini her geçen gün artırmaya çalıştıklarını söyleyen Akar, "Ülkemize karşı artan risk ve tehditler karşısında, hava savunma sistemlerinin temini bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu kapsamda ABD'den Patriot, Fransa-İtalya'dan SAMP-T almak istedik fakat bu çeşitli nedenlerle mümkün olmadı.

"S-400 MİLLİ BİR MESELEDİR"

Bunun üzerine istediğimiz şartları sağlayan Rusya'dan S-400'leri satın aldırk. S-400 milli bir meseledir. Türkiye bu tercihiyle egemenlik hakkını kullanmıştır.

"KİMSEYE ZARARI YOK"

S-400 savunma sistemi, tehdit ve tehlikeye karşı ihtiyaç duyulduğunda kullanılır. Türkiye'ye karşı bir taarruz niyeti yoksa kimseye zararı yok.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan S-400 açıklaması VİDEO

"S-300 NASIL KULLANILIYORSA..."

NATO üyesi bazı ülkelerde Rus menşeili sistemler, S-300 nasıl kullanılıyorsa, biz de S-400'ü aynı şekilde kullanabiliriz. Amacımız 84 milyon vatandaşımızın hava savunmasıdır. S-400 meselesi üzerinden ülkemize F-35 başta olmak üzere birtakım kısıtlamalar uygulanması müttefiklik ruhuna uygun değil." ifadelerini kullandı.

Akar'ın açıklamalarından satır başları;

"Gara'daki PKK'nın caniliğini, alçaklığını herkes görmeli.Fakat içimizdeki ve dışarıdaki bazı gafil ve hainler bu gerçeği görmemekte ısrar ediyor.

AB 'insan hakları' diyor. Gara'da şehit edilen masum vatandaşlarımızın yaşam hakkı ne olacak? Demokrasi havarileri artık ikiyüzlülüğü bırakmalı.

(TCG Çeşme'ye Yunan F-16'larının tacizi) Gerekli cevap verildi. Bu tutumun iyi komşuluk ilişkilerine uygun olmadığını bir kere daha ifade ediyoruz.

FETÖ ile mücadelemize kararlılıkla devam ediyoruz. 15 Temmuz'dan itibaren TSK'dan 21 bin 194 kişi ihraç edildi."

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@