Hz. Muhammed Sav.'ın hac yolculuğunun birinci günü...

İşte sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa Sav'ın Hac yolculuğu...

İslam 30.07.2019 - 00:20 30.07.2019 - 00:20 Bülent Deniz

MEDİNE’DEN HAREKET 25 ZİLKADE HİCRİ 10 CUMARTESİ (MİLADİ 632)

"ALLAHIM İÇİNDE GÖSTERİŞ VE ŞÖHRET OLMAYAN BİR HAC İSTİYORUM"
 

İHRAM ÖNCESİ HAZIRLIKLAR

Allah cc. Kur'an-ı Kerim'in Bakara Süresinde ;

"Hac belirli aylarda (başlar ve yapılır), kim bu aylarda hac yapmaya niyetlenirse , hacda ahlaksızlık , günah ve kavga yapılmaz . Hayır olarak ne işlerseniz Allah onu bilir , hacca giderken yanınıza azık alın, azığın en hayırlısı takvadır . Ey akıl sahipleri bana karşı takva ( sorumluluk ) Sahibi olun" ( Bakara 2/197 )

Peygamberimiz sav efendimiz Hac yoluna çıkmadan evvel, yerine Medine’de Ebu Dücane’yi veya Sibab bin Urfuta’yı ve ya İbni Ümmü Mektum’u vekil bıraktığı rivayet edilir.
Peygamberimiz 25 Zilkade cumartesi günü yıkandı , tarandı , öğle vakti olunca ashabına Mescidi Nebevi'de dört rekat kıldırdı.

Hz. Enes (ra) "Hz peygamber (sav) Medine de öğle namazını dört rekat kıldırdı , Zilhuleyfe'de ikindi namazını iki rekat kıldırdı " buyurdu.

Zülhuleyfe yaklaşık 11 km'dir.Mescidi Nebevi'den çıkıp, Akik Vadisi üzerinden 2 saat yürüyerek Zülhuleyfe'ye ulaşılır.

Akik Vadisi yaklaşık 50 100 metre genişliğinde, 6-8 metre derinliğinde kanaldır normal zamanda az su birikintisi ve ot vardır, Yağmur yapınca seller meydana gelebiliyor.

Hac yolculuğuna Peygamberimiz (sav) Kızı Fatıma ve zevceleri ile çıktı , Hz Ali'yi ise kurbanlık deve alması için Yemen’e göndermişti , Hz. Ali kurbanlık develeri Yemen’den alıp oradan Mekke'ye geçecekti.

Peygamber efendimiz (sav) ayrıca Medine’den götürdüğü kurbanlık develeri sevketmesi için Naciye Bin Cündüp el eslemi’yi görevlendirdi ve iki yardımcı olarak da eslamlerden iki genci bulundurdu.

Peygamber efendimiz (sav) Hicret'i ederken Hz. Ebubekir'den (ra) satın aldığı kasvaya bindi , kasvanın üzerinde değeri dört dirhem bile etmeyen eskimiş küçük bir çul vardı . Kasva kızıl bir deve idi Allah Resulü Efendimiz Hicret sırasında aldığı devesi Kasva’yı hiç bırakmamış,yolculuklarına devamlı bu devesi ile gitmiştir.

Burada Resulullah’ın (Sav) ne kadar vefakar olduğunu görüyoruz.Hem vefakar olan Allah Resulü efendimiz devesinin üzerinde değeri dört dirhemi geçmeyen bir çul alması sebebi ile de mütevaziliğini bir daha bir daha anlıyoruz. Allah Resulü ihtiyaçtan fazlasını kullanmazdı.

Hz Enes bin malik , hac yolculuğuna başlarken peygamberimiz (sav) şöyle dua etmişti buyuruyor.

"Allahım içinde gösteriş ve şöhret olmayan bir hac istiyorum"

Allah Resul'ü (Sav) hac yolculuğuna Medine de şecere tarafından çıktı.

İbni Ömer (ra) şöyle nakleder
"Resulullah (Sav) Medine'den yola çıktığında şecere yolunu takip eder, Medine'ye gireceğinde de Muarras'tan girerdi."

“Resulullah –sav- Mekke’ye doğru yola çıktığında Şecere Mescidinde namaz kılardı, (Medineye) döndüğünde Zülhüleyfe’de vadinin ortasında (muarras) namaz kılar ve sabah oluncaya kadar orada gecelerdi.”(Efendimiz sabah medineye girerdi).

Peygamber Efendimiz (Sav) 25 Zilkade Cumartesi günü öğleden sonra Medine’den yola çıktı, Şecere yolunu Takip ederek aynı gün İkindi vakti Zülhuleyfe mevkisinde konakladı. Zulhuleyfe Medine yönünden , Mekke’ye Hac veya Umre yapmak için gidenler için mikat sınırıdır.

Şecere yolunda Hz. Ebubekir'in zevcesi Doğum yaptığı için nifas olmuştu ve Hac için yapacağının hükmünü Allah Resulüne sordu , Peygamberimiz  (Sav) Hz. Ebubekir Ra.'ya
Kadınına yıkanıp ihrama girmesini söyledi , " ona söyle gusül alsın sonra (niyet edip) telbiye getirsin" dedi.

Yeni Doğum yapan hacca girmek isteyenin hükmü de böylece Allah Resulü (Sav) Efendimiz tarafından ortaya konuluyordu.

İbn-i Abbas nakleder "Resulullah (sav) Medineliler için Zülhuleyfe'yi , Şamlılar için Cuhfe'yi , Necidliler için Karnul Menazil'i ve Yemenliler için Yelemlem'i mikat Yeri olarak tayin etti. Bu yerler oraların ahalisi veya oraya başka yerlerden Hac ve Umre yapmak gayesi ile gelen inanlar için mikat yerleridir.Mekkeliler hac için Mekke'de ihrama girerler."

Peygamber (Sav) Zülhuleyfe'ye ikindi vakti ulaştı , ikindi namazını iki rekat olarak kıldırdı , akşam ve yatsı namazlarını da burada kıldı , Zülhuleyfe'de geceledi, Hz. Aişe validemiz ihram niyeti öncesi efendimize güzel kokular sürdü , sonra peygamberimiz diğer hanımlarını dolaştı sonra yıkandı tekrar güzel kokular süründü, ikrama girdi ve zulhuleyfe de sabah namazını kıldırdı.

Hz. Aişe annemiz (ra)anlattı;
Resulallah’a , ihrama gireceğin zaman, ayrıca bayram günü ihramdan çıktığı zaman da Kabe’yi tavafdan önce (içinde misk bulunan)şişeden şu iki elimle ona güzel koku sürdüm.

Hz. Ömer (ra)
"Akik vadisinde iken Resulullah (sav) şöyle dediğini duydum :

Bu gece Rabbimden gelen Melek şöyle dedi 'bu mübarek vadide namaz kıl , hac içinde bir umre yapmak istiyorum diye söyle (niyet et) (geceden maksat 25 zilkade cumartesiyi 26 zilkade pazar gününe bağlayan gece ) Burasının (bu mübarek vadide namaz kıldır dediği yer ve hac içinde bir umre niyeti al dediği yerin ) zulhuleyfe olduğu kastediliyor denmiştir.

Zülhuleyfe akik vadisindedir.Akik vadisi mübarek,müjdelenmiş bir vadi olduğunu böylece daha iyi anlıyoruz.

Peygamber efendimiz sav. hac yolculuğunda üç yerde yıkanmıştır.

İhrama girerken ,
Mekke'ye gireceğinde ,
Arafat'a vakfe için

Yorumlar
Arab News'İN makalesi gündem oldu! KKTC'yi 5 ülke tanımak üzere
Bahçeli'den flaş 'Lozan' çıkışı: "Bu konu açılmamak üzere kapanmıştır"
Ayasofya Camii'nin ibadete açılışının birinci yılı geride kaldı!
Başkan Erdoğan'dan 'Ayasofya' mesajı! "Kıyamete kadar eksik olmayacak"
ABD'de PCR testleri yıl sonundan itibaren kullanılmayacak!
Bakanlıktan 'bedelli askerlik'le ilgili iddialara cevap
İsrail'de, aşı karşıtları Başbakan Bennett'in evini bastı!
Adil Öksüz, Erdoğan'a yapılması planlanan suikast girişimini Gülen'e onaylatmış
47 yıl sonra ilk cuma namazı! Kapalı Maraş'ta tarihi anlar...
Gün oldu devran döndü! Mustafa Özer'den Ruşen Çakır'a gönderme...
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@