Hz. Rukiyye kimdir? Hz. Rukiyye’nin hayatı

Hz. Rukiyye kimdir? Hz. Rukiyye nerede doğmuştur? Hz. Rukiyye ne zaman doğmuştur? Hz. Rukiyye nasıl evlenmiştir? Hz. Rukiyye’nin hayatı, Hz. Rukiyye’nin vefatı…

İslam 23.09.2020 - 17:52 23.09.2020 - 17:52

İşte, "Hz. Rukiyye kimdir? Hz. Rukiyye nerede doğmuştur? Hz. Rukiyye ne zaman doğmuştur? Hz. Rukiyye nasıl evlenmiştir? Hz. Rukiyye’nin hayatı, Hz. Rukiyye’nin vefatı…" sorularının cevabı.

HZ. RUKİYYE KİMDİR?
HZ. RUKİYYE’NİN HAYATI

Rukiyye (r.a.) Peygamberimizin kızlarının ikincisiydi. Peygamberimiz 33 yaşında iken dünyaya geldi. Küçük yaşta Müslüman oldu. Peygamberimiz onu hayâ ve edep incisi, Hz. Osman'la evlendirdi.

Mekke'de müşriklerin işkenceleri dayanılmaz bir hal alınca Hz. Osman hanımı ile birlikte Habeşistan'a hicret etti. Onların hicretleri Peygamberimizi çok duygulandırdı. Yolcu ederken, "Lüt'tan sonra ailesini alıp Allah yolunda hicret edenlerin ilki Osman'dır" buyurdu.

Rukiyye (r.a.) bir yandan sevgili babasından ayrıldığına, bir yandan vatanından uzak düştüğüne çok üzülüyordu. Bu arada bir erkek çocukları dünyaya geldi. İsmini Abdullah koydular. Bu sevimli yavru, biraz da olsa üzüntülerini unutturuyordu.

Hz. Osman ile Rukiyye Vâlidemiz bir müddet Habeşistan'da kaldıktan sonra Peygamberimizin ayrılığına daha fazla dayanamadılar. Orada karşılaşacakları işkenceleri peşinen kabul ederek Mekke'ye geri döndüler. Medine'ye hicret izni çıkınca da oraya hicret ettiler. Böylece Allah yolunda iki hicret sevabı birden kazandılar.

Hz. Rukiyye kimdir? Hz. Rukiyye nerede doğmuştur? Hz. Rukiyye ne zaman doğmuştur? Hz. Rukiyye nasıl evlenmiştir? Hz. Rukiyye’nin hayatı, Hz. Rukiyye’nin vefatı…

Medine'de günler huzur içerisinde geçiyordu. Artık İslâm devleti kurulmuş, düşmanlarına karşı koyacak güce erişmişti. Bu arada Peygamberimizin sevgili torunu Hz. Abdullah 6 yaşına gelmişti. Sağa sola neşe saçıyordu. Peygamberimiz Hz. Hasan ve Hüseyin'i sevdiği gibi Abdullah'ı da seviyor, kızının evini eskisinden daha sık ziyaret ediyordu. Fakat bir gün hiç beklenmedik bir şey oldu. Bir horuz Abdullah'ı gagalayarak yüzünü gözünü yaraladı. Bu sebeple hastalanan Abdullah kurtulamayarak vefat etti. Cenaze namazını Peygamberimiz kıldırdı.

Defnedildikten sonra da mezar taşını dikti. Bu arada gözlerinden akan yaşlar mübarek sakalını ıslatıyordu. Ağlamasının sebebini soranlara, "Yüce Allah kullarından merhametli ve yufka yürekli olanlara merhamet eder" cevabını verdi. Rukiyye'nin Abdullah'tan başka çocuğu olmadı. Rukiyye (r.a.) Bedir Savaşı hazırlığı sırasında rahatsızlandı. Hastalığı ciddi olduğu için, Peygamberimizin Hz. Osman'a orduya katılmamasını emretti. Bu sebeple Hz. Osman çok arzu etmesine rağmen Bedir Savaşına katılamadı. Medine'de kalarak hanımının iyileşmesi için elinden gelen gayreti gösterdi. Fakat Hz. Rukiyye yakalandığı hastalıktan kurtulamayarak vefat etti.

Cenazesini Resulullahın dadısı Ümmü Eymen (r.a.) yıkadı. Bedir zaferinin müjdesi geldiğinde o defnediliyordu. Biraz sonra Peygamberimiz (a.s.m.) geldi. Sevgili kızının kabrinin başında durdu. Duâ ve niyazda bulundu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@