Hz. Ümmü Gülsüm kimdir? Hz. Ümmü Gülsüm’ün hayatı

Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in kızlarından biri olan ve efendimizden önce vefat eden kızı Hz. Ümmü Gülsüm kimdir? Hz. Ümmü Gülsüm’ün hayatı, Hz. Ümmü Gülsüm’ün vefatı…

İslam 23.09.2020 - 18:00 23.09.2020 - 18:00

İşte, "Hz. Ümmü Gülsüm kimdir? Hz. Ümmü Gülsüm’ün hayatı, Hz. Ümmü Gülsüm’ün vefatı…" sorularının cevabı.

HZ. ÜMMÜ GÜLSÜM KİMDİR?
HZ. ÜMMÜ GÜLSÜM’ÜN HAYATI

Hz. Osman, Rukiyye ile birlikte sıkıntılı, fakat mesud bir hayat yaşamıştı. Şimdi ise hem öyle bir hayat arkadaşını kaybetmiş, hem de Resulullah ile olan akrabalık bağı kesilmişti. Bunun için çok üzülüyordu. Peygamberimiz bir defasında onun bu halini görünce, "Ey Osman niçin bu kadar üzüntülüsün?" buyurdu. Hz. Osman, "Ya Resulallah, ben üzülmeyeyim de kim üzülsün? Kızınızın vefatıyla yalnız kaldım. Daha mühimi sizinle olan akrabalık bağım koptu" dedi.

Peygamberimiz (a.s.m.) Hz. Osman'ı müjdeledi. Cenab-ı Hakkın Ümmü Gülsüm'ü de kendisine nikâhlamayı emrettiğini haber verdi. Hz. Osman buna çok sevindi. Kısa zamanda düğün hazırlıkları tamamlandı. Düğün yapıldı. Bu mesud evlilik Hicret'in 3. yılında gerçekleşti. Böylece Hz. Osman ikinci defa Peygamberimize dâmât olma şerefini kazanıyordu. Bundan böyle "Zinnûreyn (Iki nur sahibi)" ünvanıyla çağrılacaktı.

Hz. Ümmü Gülsüm kimdir? Hz. Ümmü Gülsüm’ün hayatı, Hz. Ümmü Gülsüm’ün vefatı…

Hz. Osman ile Ümmü Gülsüm (r.a.) altı yıl birlikte mesud bir hayat yaşadılar. Fakat Ümmü Gülsüm de (r.a.) yakalandığı hastalıktan kurtulamayarak Hicretin 9. yılında vefat etti. Cenaze namazını Peygamberimiz (a.s.m.) kıldırdı.

Ümmü Gülsüm'ün vefatı, Peygamberimizi de, Hz. Osman'ı da mahzun etti. Bu arada Resulullah (a.s.m.), "Şayet on tane daha kızım olsaydı, hepsini teker teker Osman'a nikâhlardım" buyurarak ona olan sevgisini ifade etti. Bu söz Hz. Osman için büyük bir teselli oldu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@