Hz. Zeynep kimdir? Hz. Zeynep’in hayatı

Hz. Zeynep kimdir? Hz. Zeynep nerede doğmuştur? Hz. Zeynep ne zaman doğmuştur? Hz. Zeynep nasıl evlenmiştir? Hz. Zeynep’in hayatı, Hz. Zeynep’in vefatı…

İslam 23.09.2020 - 17:44 23.09.2020 - 17:44

İşte, "Hz. Zeynep kimdir? Hz. Zeynep nerede doğmuştur? Hz. Zeynep ne zaman doğmuştur? Hz. Zeynep nasıl evlenmiştir? Hz. Zeynep’in hayatı, Hz. Zeynep’in vefatı…" sorularının cevabı.

HZ. ZEYNEP KİMDİR?
HZ. ZEYNEP’İN HAYATI

Hz. Zeynep, Peygamberimizin en büyük kızıydı. Resulullah 30 yaşında iken dünyamızı şereflendirmişti. Peygamberlikle vazifelendirildiğinde ise 10 yaşında bulunuyordu. Hatice Vâlidemizle birlikte Müslüman oldu. Evlenecek yaşa geldiğinde Peygamberimiz onu Hz. Hatice'nin arzusu üzerine Ebu'l-As bin Rebi' ile evlendirdi. Ebu'l-As, Hatice Validemizin kız kardeşi Hâle'nin oğluydu. Müslüman olmamıştı. O zaman Müslüman bir kadınla müşrik erkeğin evliliğini yasaklayan hüküm henüz gelmemişti. Müşriklerin babasına işkence etmesi Hz. Zeyneb'i çok üzüyordu. Fakat, Peygamberimiz ona üzülmemesini tavsiye ediyordu.

Peygamberimiz Medine'ye hicret ettiğinde çok arzu etmesine rağmen, Hz. Zeynep, kocası müsaade etmediğinden Mekke'de kaldı.

Zeynep (r.a.) bir yandan babasından ayrıldığına, bir yandan da müşrik biriyle evli bulunduğuna çok üzülüyordu. Fakat tevekkül içerisinde bu sıkıntıya sabrediyor, Cenab-ı Hakkın bir kolaylık yaratacağına inanıyordu. Bu arada kocasının Müslüman olması için duâ ve niyazda bulunmayı da ihmal etmiyordu. Kaderin garip bir tecellisidir ki, Ebu'l-As, Bedir Savaşında esir edildi. Müşrikler esirleri için Müslümanlara "kurtuluş akçesi" gönderdiler. Ebu'l-As müşrik de olsa kocasıydı. Bu sebeple Hz. Zeynep onu esirlikten kurtarmayı düşündü. Fakat fidye için gönderecek bir şeyi yoktu. Hatırına sevgili annesinin "düğün hediyesi" olarak verdiği gerdanlık geldi. Ufak tefek bir şeyler daha bularak Medine'ye gönderdi.

Bunlar ulaştığında, Resulullah rikkate geldi. Hz. Hatice'nin kendisine ve Müslümanlara yaptığı yardımları düşündü. Gözyaşlarını tutamadı. "Şayet kızımın esirini serbest bırakmayı uygun görürseniz onu bırakın. Malını da kendisine iade edin" buyurdu. Sahabiler, "Olur ya Resulullah" dediler. Hz. Zeyneb’in kocasını serbest bıraktılar. Gönderdiği fidyeyi de iade ettiler. Ebu'l-As, doğru sözlü, dürüst ve güvenilir birisiydi. Peygamberimizin bu alicenaplığı karşısında mahcup oldu. Mekke'ye gittiğinde Hz. Zeyneb'i serbest bırakacağı hususunda söz verdi. Peygamberimiz de Zeyd bin Hârise'yi (r.a.) ve Ensardan birini göndererek Zeyneb'i (r.a.) alıp getirmelerini istedi.

Hz. Zeynep kimdir? Hz. Zeynep nerede doğmuştur? Hz. Zeynep ne zaman doğmuştur? Hz. Zeynep nasıl evlenmiştir? Hz. Zeynep’in hayatı, Hz. Zeynep’in vefatı…

Bu Sahabiler Mekke'ye girmediler. Yecec Vâdisinde beklemeye başladılar. Mekke'ye giden Ebu'l-As. kardeşi Kinâne yi Hz. Zeyneb'i Yecec Vadisine götürmekle vazifelendirdi. Hazırlıklar tamamlandı, iki kişilik kafile yola çıktı.

Müşrikler bunu haber alır almaz harekete geçtiler. Kinâne'ye yetiştiler ve Hz. Zeyneb'in bindiği deveyi ürküttüler. Zeynep (r.a.) o sırada hâmileydi. Deveden düştü. Yüzü, gözü kan içerisinde kaldı. Korkudan çocuğunu düşürdü. Kinâne iyi ok atardı. Yengesinin durumunu görünce hemen yayına bir ok yerleştirdi ve müşriklere doğrulttu ve "Yaklaşanın kalbine saplarım" diyerek tehdit etti. Müşrikler yaklaşamadılar. Biraz sonra da Kureyş'in reisi Ebü Süfyan geldi. Halkın Zeyneb'in böyle güpegündüz götürülmesini Müslümanlara verilmiş bir taviz olarak anlayacağını söyledi. Kinâne'ye dil dökerek bu işi geceleyin yapması ricasında bulundu. Kinâne bunu kabul etti. Zeyneb'i geceleyin götürdü, Sahabelere teslim etti.

Bu küçük kafile zor ve yorucu bir yolculuktan sonra Medine'ye ulaştı. Hz. Zeynep babasına ve kardeşlerine kavuşmanın sevinciyle bütün ağrı ve sızılarını unutuverdi.

Peygamberimiz dâmâdının bu davranışını takdirle karşıladı. "Benimle konuştu, bana doğruyu söyledi, bana söz verdi, bunu yerine getirdi" buyurarak onu taltif etti.

Hz. Zeynep Medine'de huzur ve saadete kavuşmuştu. Kocası Ebu'l-As ise onu gönderdikten sonra sıkıntılı bir hayat yaşıyordu. Bu arada hidayet nuru kalbini aydınlatmaya başladı. Bir gün iyice düşündü ve Müslüman olmaya karar verdi. Müşriklerden alacaklarını aldı, borçlarını ödedi, sonra da onların toplu bulundukları bir yerde, "Kimsenin bende bir alacağı var mı?" diye sordu. "Hayır, hiçbir alacağımız yok" dediler. Bunun üzerine Ebu'l-As Müslüman olduğunu şu sözlerle açıkladı:

"Öyle ise beni dinleyin. Ben şu andan itibaren Müslüman oluyorum. Şahadet ederim ki, Allah'tan başka hiçbir ilâh yoktur. Yine şahadet ederim ki, Muhammed onun kulu ve resûlüdür."

Hz. Zeynep kimdir? Hz. Zeynep nerede doğmuştur? Hz. Zeynep ne zaman doğmuştur? Hz. Zeynep nasıl evlenmiştir? Hz. Zeynep’in hayatı, Hz. Zeynep’in vefatı…

Müşrikler birden sarsıldılar. Neye uğradıklannı şaşırmışlardı. Ebu'l-As (r.a.) onların şaşkın bakışları arasında oradan ayrıldı. Medine'ye geldi, Resulullahın huzuruna çıktı ve Müslüman olduğunu açıkladı. Peygamberimiz buna çok sevindi. Ona iltifatta bulundu. Başkasıyla evlenmeyen Hz, Zeyneb'i de tekrar kendisine verdi. Bu mesud hadise Hicretin 7. yılında gerçekleşiyordu. Hz. Zeyneb'in Ümâme ve Ali isminde iki çocuğu oldu. Fakat Ali küçük yaşta vefat etti. Vefat hastalığına yakalandığında Hz. Zeynep babasını çağırdı. Peygamberimiz sevgili kızının evini şereflendirdi. Onun üzüldüğünü görünce, "Şüphesiz Allah'ın aldığı da, verdiği de kendisine aittir. Allah'ın indinde her şeyin tayin edilmiş bir eceli vardır" buyurdu. Sonra da torununu kucağına aldı. Ali o sırada can çekişiyordu. Ruhu çıkmak üzereydi. Şefkatinden Peygamberimizin mübarek gözlerinden yaşlar dökülmeye başladı. Bunu gören Sa'd bin Ubåde (r.a.), "Ya Resulallah, bu nedir?" diye sordu. Peygamberimiz, "Allah'ın kullarının kalbine koyduğu bir rahmettir. Allah kullarından ancak merhametli olana rahmet eder" buyurdu. Biraz sonra da hep birlikte onu defnettiler.

Zeynep (r.a.) Hicretin 8. yılında vefat etti. Cenazesini Ümmü Eymen (r.a.) yıkadı. Peygamberimiz (a.s.m.) belinden kuşağını çıkararak Ümmü Eymen'e verdi. Sevgili kızı için onu kefen yapmalarını istedi. Cenaze namazını da bizzat kendisi kıldırdı, kabrine indi. Düşünceli ve üzgündü. Kabirde biraz bekledi. Sonra sevinç içerisinde dışarı çıktı. Oradakilere şu müjdeyi verdi:

"Zeyneb'in zayıflığını düşünüp, ona kabir sıkıntısını ve sıcaklığını hafifletmesi için yüce Allah'a dua ettim. O da bunu kabul buyurdu."

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@